PABIANAJS TAJMS

Koniec podwyżek opłat za śmieci!

To nie jest dobra wiadomość dla EKO-Regionu, ale wspaniała dla pabianiczan. Jest niemal pewne, że spółka z Bełchatowa straci pozycję monopolisty. Skończy się wreszcie drenowanie kieszeni pabianiczan ciągłymi podwyżkami opłat za odbiór śmieci. Szczęśliwe rozwiązanie nadchodzi zza Sudetów.

To była bardzo owocna podróż. Prezydent Pabianic po powrocie z Pragi, dokąd udał się sprzed dworca PKP FlixBusem, przekazał optymistyczną wiadomość.

Udało się zainteresować opróżnianiem pabianickich koszy i kontenerów bardzo poważny podmiot z Republiki Czeskiej. Chodzi o firmę “Česká Objednávka” (Czeski Ład – tłum. red.) – informuje ojciec miasta.

Przedsiębiorstwem “Česká objednávka” kieruje Petr Uklízečky, Czech z polskimi, a konkretnie pabianickimi korzeniami. Jego prapraprababcia jako młoda dziewczyna sprzątała w Fabryce Wyrobów Bawełnianych Krusche & Ender.

Okazuje się, że Uklízečky ma rozległą wiedzę o problemach pabianiczan, nie tylko z epoki swoich przodków.

Občané nechtějí platit za odpadky. Hodit je do lesa. Nepřipouštějí, že žijí ve městě, aby se předešlo nákladové zátěži. Město přichází o peníze, pro které by mohl být vybudován bazén. Pomůžeme městu i obyvatelům. Staráme se o Pabianice. Určitě se ukáže, že naše ceny budou nižší než u konkurence  – mówi Petr Uklízečky

[tłum: Mieszkańcy nie chcą płacić za śmieci. Wyrzucają je do lasu. Nie przyznają się, że żyją w mieście, żeby uniknąć obciążenia kosztami. Miasto traci pieniądze, za które można by wybudować basen. Pomożemy miastu i obywatelom. Na pewno się okaże, że nasze ceny okażą się niższe niż konkurenta]

Póki co miasto podpisało umowę intencyjną o współpracy przedwstępnej. Co szalenie istotne, jej dynamiczny rozwój będzie w stanie definitywnie zakończyć konflikt miedzy Czechami a Polską na tle Kopalni Turów. Jak to możliwe?

– Z naszych śmieci będzie bowiem wytwarzany prąd, oczywiście przy użyciu nowatorskich, bezpiecznych dla środowiska technologii –  oznajmił prezydent Grzegorz Mackiewicz.

 

(Na zdjęciu prezydent Pabianic prezentuje dokument w siedzibie praskiej firmy “Česká Objednávka”. W tle jej szef Petr Uklízečky. Fot. ČTK)

Post scriptum

Informacja została 1 kwietnia 2022 roku opublikowana w dziale Fakty jako primaaprilisowy żart, a następnie przesunięta do satyrycznego Pabianajs Tajms. Mamy jednak nadzieję, że to żart proroczy i uda się powstrzymać systematyczne podwyżki.