FAKTY KRUCHTA

Konkurs matematyczno-religijny wywołał lawinę hejtu. Słusznie?

“Jeśli apostołów było 12, a Jezus pościł na pustyni 40 dni, to ile powinieneś dać w niedzielę na tacę i dlaczego minimum 20 zł?” to tylko jeden ( łagodny) z 1,2 tysiąca komentarzy, jakie ukazały się na FB antyklerykalnego pisma “NIE”. Powód ? Powiatowy Konkurs matematyczno-religijny, w którym wzięli udział uczniowie pabianickich szkół średnich. Patronat nad zmaganiami objęło Starostwo Powiatowe oraz Wydział Katechetyczny Archidiecezji Łódzkiej.

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego nie kryje  szoku. Pomysł był innowacyjny i bardzo kreatywny, niejako łączył ogień z woda, niebo z ziemią,  a tu po opublikowaniu na FB informacji wylała się mowa nienawiści.

Inicjatywa wyszła od uzdolnionego matematycznie ucznia i ministranta zarazem, który porozumiał się z księdzem katechetą. W tamtym roku odbył się jedynie szkolny etap, teraz z naszą inicjatywa wyszliśmy w stronę innych szkół naszego powiatu – tłumaczy dyr. Barbara Żwańska.

I LO dziś rano poinformowało o sukcesie i podało nazwiska najlepszych “29 marca br. odbył się szkolny etap Powiatowego Konkursu Matematyczno-Religijnego. Do tego etapu zgłosiło się blisko 40 uczniów z dwóch szkół średnich naszego powiatu, tzn. 1. i 2. Liceum Ogólnokształcącego. Biorący udział w konkursie mieli 45 minut na rozwiązanie 10 zadań z matematyki oraz ogólnej wiedzy religijnej, co jak potwierdzają uczestnicy, było dość ciekawym połączeniem różnych treści, ale udało się” czytamy m.in.

Zadania, jak mówi szefowa szkoły i matematyczka, były szalenie trudne. Słowo “religijny” oznaczało dokładnie biblijne wątki w treści zadań.

– Chodziło np. o ustalenie wieku postaci ze Starego Testamentu – usłyszeliśmy.

Przed chwilą I LO opublikowało post następującej treści: “Konkurs matematyczno-religijny to pomysł uczniów naszej szkoły, niezależny od jakiejkolwiek presji. Uczestnictwo było dobrowolne, podobnie jak uczęszczanie na zajęcia religii oraz etyki. W naszej placówce uczy się młodzież różnych wyznań i narodowości, i każdy z nich mógłby wystąpić z propozycją podobnego konkursu. W komentarzach pojawiło się wiele ironicznych propozycji treści zadań, postanowiliśmy więc opublikować Wam, drodzy Goście, przykładowe zadanie, które obecne było na tegorocznym konkursie.


Jesteśmy zaniepokojeni poziomem językowym oraz merytorycznym komentarzy. Według nas, opinie wielu odwiedzających Fan Page szkoły zawierają w sobie mowę nienawiści, której nie chcemy w naszej placówce. Zaatakowani zostali pracownicy szkoły, administracji oraz, co gorsza, uczniowie biorący udział w tym konkursie.
Ze względu na niedopuszczalny poziom językowy, wyraźną agresję, wyrażaną w przeważającej części komentarzy uważamy, że dalsza dyskusja w tym temacie zmierza do szerzenia nienawiści i nietolerancji. W trosce o odpowiednią kulturę języka naszych uczniów postanowiliśmy więc zablokować możliwość dodawania opinii, również w tym poście”.

(Fot. I LO Pabianice)