FAKTY

Konserwator położył rękę na budynku dawnego szpitala

Okazuje się, że zdewastowany budynek to “dobro kultury współczesnej”. Jeszcze trudniej będzie sprzedać działkę przy ul. Szpitalnej 2.

Prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania dla terenów przy ul. Szpitalnej 2 muszą zostać wstrzymane. Powód? Wojewódzki Konserwator Zabytków objął główny budynek dawnego szpitala ochroną konserwatorską. Uznał je tym samym za dobro kultury współczesnej, a co za tym idzie w planie trzeba określić zasady ochrony obiektu.

W uzasadnieniu uchwały o odstąpieniu od zmiany planu czytamy, że celem podjętych działań było “podniesienie atrakcyjności terenu dla byłych inwestorów”. Architekt Renata Sielczak, naczelnik Wydziału Urbanistyki UMP podkreśla, że ograniczenia i wymagania konserwatora zabytków zmniejszą atrakcyjność działki oraz spotęgują dotychczasowe problemy miasta związane z pozyskaniem inwestorów i zainteresowaniem ich terenem przy ul. Szpitalnej 2.

[AKTUALIZACJA] Prezydent podczas dzisiejszej sesji powiedział, że obowiązywać będzie stary plan.

Kula u nogi

Niedawno pisaliśmy o tym, że miasto znów przymierza się do sprzedaży poszpitalnego obiektu, bo jest on kulą u nogi. Od momentu zakupu – czyli od 10 lat – do 28 lutego 2018 roku wydaliśmy na jej utrzymanie ok. 1,5 mln złotych.

W ubiegłym roku Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej zlecił wykonanie opinii o stanie technicznym zespołu budynków – rzeczoznawca ocenił, że obiekty są w stanie dostatecznym lub złym, kwalifikującym się do rozbiórki. Szpitalna 2 stała się ruderą chętnie odwiedzaną przez bezdomnych, było tu już kilka pożarów.


9 komentarzy do “Konserwator położył rękę na budynku dawnego szpitala

 1. Wziąć Dychte za cztery litery. To jego chory pomysł. Niech buli dziadyga. I jeszcze chyba z drugim szpitalem się nie rozliczył.

  1. Długi drugiego, dajmy: “głównego” szpitala zostały spłacone przez Prezydenta Mackiewicza jakieś dwa lata temu. :)

   1. Nie przez Mackiewicza zostało spłacone tylko przez ludzi. To mieszkańcy muszą spłacać konsekwencje “mądrych” decyzji włodarzy miasta. Mackiewicz zrobił kolejne długi na prawie 90 mln. To też przyjdzie nam mieszkańcom spłacać !!!

   2. To nie Mackiewicz spłacił tylko mieszkańcy !!! Mackiewicz zadłużył miasto na kolejne 90 mln !!!

 2. ty chłopcze jesteś jednak idiotą. Tak, Mackiewicz spłacił dług. Wyjął z portfela i spłacił. On, nie mieszkańcy i nie budżet.

  1. hihi hoho to jednak ty jesteś idiotą. Ten chłopczyk jak napisałeś napisał prezydent a nie Grzegorz a to oznacza że czynność spłaty długu wykonał kierownik jednostki organizacyjnej co w tym przypadku oznacza że Gminy na której czele stoi wójt , burmistrz bądź prezydent który wykonuje czynności w jej imieniu.
   Wiec nie ubliżaj innym….

 3. Chodzi raczej o bezprawne wywalenie Barszcza i wypłatę gigantycznego odszkodowania przez PCM. Czy zarząd lub właściciel podjęli jakieś kroki w celu odzyskania tych pieniędzy?

   1. A czy można prosić redakcję o sprawdzenie na jakim etapie jest ta sprawa? Ciekawe…

Comments are closed.