FAKTY

Konstantynów Łódzki niebawem złoży wniosek na odwiert geotermalny

Planowane jest pozyskanie wód do ciepłownictwa, w dalszej kolejności do rekreacji czy balneoterapii. 

Konstantynów Łódzki niebawem złoży wniosek na dofinansowanie odwiertu badawczego w mieście. Dokument przygotowywany jest we współpracy z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, zgodnie z projektem zatwierdzonym 15 listopada 2016 roku przez marszałka województwa Witolda Stępnia.

Za przygotowywanie wniosku zabrano się w odpowiedzi na ogłoszenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o naborze w ramach programu priorytetowego „Poznanie budowy geologicznej na rzecz kraju”. Został on ogłoszony na początku października 2019 roku.

– Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Robert Jakubowski odbył spotkanie w NFOŚiGW, podczas którego konsultował założenia projektu w kontekście wytycznych konkursowych – mówi Marlena Kamińska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Konstantynowie Łódzkim.

Planowany termin przekazania dokumentacji aplikacyjnej do NFOŚiGW to druga połowa listopada br.

Podstawowym celem prac jest uzyskanie wody termalnej w zakładanej ilości ok. 100 m³/h i o temperaturze powyżej 65⁰C. Planuje się pozyskanie wód do celów energetycznych (ciepłownictwo), dlatego jako perspektywiczny w tym zakresie, z uwagi na temperaturę oraz spodziewane wydajności, wytypowano zbiornik dolnej jury. Nie wyklucza to wykorzystania ujętych wód również do innych celów (takich jak rekreacja, balneoterapia).

– Planowany koszt przedsięwzięcia wynosi ok. 23 mln zł. Nie wiadomo jeszcze, czy i jaka kwota zostanie przyznana w ramach dofinansowania – dodaje Marlena Kamińska.

Wcześniejsza próba

Przypomnijmy, że miasto trzy lata temu, za burmistrza Henryka Brzyszcza, ubiegało się o pieniądze na odwiert (CZYTAJ TUTAJ), ale bezskutecznie. Oceniono, że istnieje ryzyko negatywnego wpływu eksploatacji wód termalnych na ujęcia zwykłych wód podziemnych. Podobną negatywną opinię otrzymała Łódź (CZYTAJ TUTAJ).

Sprawa komentowana była w mediach jako dyskryminujące działanie rządu PiS wobec samorządów, gdzie rządzą włodarze związani z inna opcją polityczną. Czy sytuacja się zmieni, gdy na czele Konstantynowa stoi nieoficjalnie popierany przez PiS burmistrz Robert Jakubowski?

W czasie kampanii wyborczej do parlamentu (połowa września br.) startujący na posła Krzysztof Ciebiada (PiS) na scenie w Konstantynowie Łódzkim powiedział:

“Skoro państwa jest tutaj tak wiele, razem z panem burmistrzem chcemy ogłosić, że nie w Pabianicach, gdzie nie chciano, nie w starostwie, gdzie nie chciano, a w Konstantynowie będzie odwiert geotermalny. Byliśmy w tym tygodniu z panem burmistrzem [brak sprecyzowania – przyp. red.] i wstępnie została pierwsza umowa podpisana. I tak jak mówiłem, panie burmistrzu, i cieszę się, że to będzie tutaj. Pabianice tego nie chciały, a pan burmistrz z rękoma otwartymi to przyjął”.

Całe wystąpienie Krzysztofa Ciebiady można obejrzeć TUTAJ.

Na scenie widzimy m.in. wyglądającego na rozbawionego starostę Krzysztofa Haburę (startował do Senatu z listy KO). – Nie chciałem tego prostować publicznie, bo zrobiłoby się nieprzyjemnie, uśmiechałem się, ponieważ pan Ciebiada popadł w niedorzeczności. Starostwo nie dysponuje ani ciepłownią, ani terenami na odwiert, poza tym nikt nam propozycji odwiertu nie składał, więc logicznie rozumując nie mogliśmy nie chcieć – wyjaśnia w rozmowie z pabianice.tv Krzysztof Habura.

Ponadto, skoro wniosek na odwiert nie został jeszcze wysłany, nie mogła, jak stwierdził Krzysztof Ciebiada, zostać podpisana umowa. Kampania wyborcza to bardzo często festiwal obietnic i prezentacja mocy. Co ciekawe, choć chcąc zachęcić do oddania głosów na swoją osobę Ciebiada przedstawiał fantastyczne wizje, jego teorie “kupiły” niektóre media, także na temat lokalizacji odwiertu. Kandydat stwierdził, iż pod uwagę branych jest kilka lokalizacji.

Tymczasem, jak nas poinformował konstantynowski ratusz, odwiert może zostać umiejscowiony pod jednym, konkretnym adresem – na terenie działki stanowiącej własność Przedsiębiorstwa Komunalnego Gminy Konstantynów Łódzki przy ul. Jana Pawła II 44. Z kolei 25 listopada 2016 roku podpisana została pomiędzy KŁ a PKGKŁ umowa użyczenia części działki, na której prowadzone mogą być prace wiertnicze.

Geotermia w Pabianicach w skrócie

PiS zerwał współpracę z prezydentem Grzegorzem Mackiewiczem podając za powód brak zainteresowania geotermią. TUTAJ argumenty. Tymczasem Grzegorz Mackiewicz uważa, że prawdziwym powodem “kwasów” jest ogromne ciśnienie PiS na stołki (CZYTAJ TUTAJ).