Większość dotychczasowych ograniczeń, nakazów i zakazów utrzymanych zostanie co najmniej do dnia 14 lutego 2021 roku.
Początek nowego miesiąca oznacza kolejne zmiany w zakresie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Od jutra, tj. od dnia 1 lutego 2021 roku, w życie wejdzie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia z dnia 29 stycznia 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2021.207). W mojej ocenie nie stanowi ono jednak przełomowej zmiany w życiu Polaków, a zwłaszcza polskich przedsiębiorców, ponieważ większość dotychczasowych ograniczeń, nakazów i zakazów utrzymanych zostanie co najmniej do dnia 14 lutego 2021 roku.
Uchylony ma jednak zostać ustanowiony w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m.kw. zakaz:
1) handlu detalicznego właścicielom lub najemcom powierzchni handlowej,
2) prowadzenia działalności usługowej właścicielom lub najemcom powierzchni usługowej;
3) prowadzenia handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych.
Oznacza to więc „pełne” otwarcie popularnych galerii handlowych i centrów sprzedażowych.
Otwarte zostaną też galerie i muzea (rozumiane w rozporządzeniu jako “instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą”), bowiem instytucje te wyjęte zostały spod obowiązującego do 14 lutego 2021 roku ograniczenia prowadzenia działalności obiektów kulturalnych.
Co najmniej do 14 lutego 2021 roku utrzymany zostaje z kolei zakaz działalności polegającej na prowadzeniu między innymi:
1) dyskotek i klubów nocnych,
2) basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness: działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych,
3) usług związanych z poprawą kondycji fizycznej (ujętych w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z);
4) automatów do gier hazardowych na monety (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 92.00.Z) oraz kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych.
Nadal zamknięte pozostaną też restauracje i bary (poza działaniem „na wynos” lub „na dowóz”), ponieważ rozporządzenie co do zasady wciąż zakazuje prowadzenia działalności polegającej na przygotowywaniu oraz podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu .
Nie będą otwarte również wesołe miasteczka i parki rozrywki, pokoje zagadek, domy strachu, miejsca do tańczenia i inne formy rozrywki lub rekreacji organizowane w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.
Adwokat Dawid Zakrzewski*
______________________________________________________________________
*Adwokat Dawid Zakrzewski, pabianiczanin, absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył aplikację adwokacką przy Izbie Adwokackiej w Łodzi. Kilkuletnie doświadczenie w występowaniu przed sądami, organami państwowymi i samorządowymi obecnie wykorzystuje w ramach własnych kancelarii adwokackich mieszczących w Pabianicach i w Łodzi. W swojej praktyce świadczy pomoc prawną z zakresu prawa karnego, cywilnego i rodzinnego.