FAKTY

Koronawirus już w Łodzi. Jak się bronić? [PORADNIK]

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce tuż obok. Główny Inspektor Sanitarny zaleca stosowanie środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Jak podał dziś “Dziennik Łódzki” u 25- letniej kobiety, która spędziła miesiąc w Tajlandii, test wykazał obecność koronawirusa. Informacja rozlała się szybko na inne media, stając się dziś tematem nr 1.

Chora objawy grypopodobne z silnymi dusznościami miała już na miejscu. Do Polski przyleciała w sobotę. Z lotniska do Łodzi przyjechała pociągiem i zgłosiła się na oddział zakaźny szpitala  im. Biegańskiego. Pierwszy test potwierdził, że jest zarażona koronawirusem.  Lekarze czekają na pozostałe wyniki badań diagnostycznych.

“U pacjentki, która wróciła z Tajlandii zbadane zostały 3 geny na obecność wirusa, z czego 1 wyszedł pozytywnie, a 2 negatywnie. W tej chwili próbki są w drodze do Warszawy, gdzie wynik zostanie ostatecznie potwierdzony – poinformowało Radio Łódź.

[AKTUALIZACJA]

Oto treść maila z oddziału prasowego Biura Wojewody Łódzkiego:

“Kategorycznie stwierdzamy, że w tej chwili nie ma zdiagnozowanego przypadku wystąpienia koronawirusa w województwie łódzkim, zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia. Komunikaty podawane przez media opierają się na niepełnych i nierzetelnych informacjach. Do zdiagnozowania tej choroby należy przeprowadzić niezbędne badania. Wszyscy pacjenci podejrzewani o zakażenie koronawirusem znajdują się pod obserwacją służb medycznych i sanitarnych”.

Środki ostrożności zalecane przez GIS:

Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody. Jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

TUTAJ więcej informacji.
TUTAJ komunikat dla podróżujących
TUTAJ informacja dla osób powracających z Włoch

TUTAJ całodobowa infolinia GIS