FAKTY

Koronawirus: ruszyła społeczna zbiórka na sprzęt medyczny

Organizatorzy podają, że: “poza środkami ochrony osobistej lekarze w całym kraju będą potrzebować respiratorów oraz jednorazowych fiberoskopów do toalety dróg oddechowych, sprzętu do monitorowania terapii (pulsoksymetry, kardiomonitory, kapnografy), videolaryngoskopów, sprzętu do odsysania drzewa oskrzelowego (ssaki) czy zwykłych sprężarek powietrza, które te respiratory będą zasilać, jak również przenośnych butli z tlenem”.
Na portalu zrzutka.pl ruszyła społeczna zbiórka, której celem jest zebranie środków na zakup sprzętu medycznego mającego pomóc polskiej służbie zdrowia w walce z koronawirusem. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Sensoria, która prowadzi ogólnopolską kampanię “BohaterON – włącz historię!”.

O pomoc w pozyskaniu funduszy proszeni są wszyscy. Celem jest zebranie min. 2 mln złotych. Społeczna Zbiórka odbywa się pod nazwą #liczysieczas”.

Link do zbiórki dostępny jest TUTAJ.

Organizatorzy podają: “poza środkami ochrony osobistej lekarze w całym kraju będą potrzebować respiratorów oraz jednorazowych fiberoskopów do toalety dróg oddechowych, sprzętu do monitorowania terapii (pulsoksymetry, kardiomonitory, kapnografy), videolaryngoskopów, sprzętu do odsysania drzewa oskrzelowego (ssaki) czy zwykłych sprężarek powietrza, które te respiratory będą zasilać, jak również przenośnych butli z tlenem”.

Podkreślono, że “zapotrzebowanie jest zwiększone nie dlatego, że tego sprzętu brakuje na oddziałach intensywnej terapii (OIT) czy w obrębie bloków operacyjnych, ale dlatego, że intensywną terapię trzeba będzie zorganizować na innych oddziałach (oddziały internistyczne i chirurgiczne) lub na jednym stanowisku OIT zapewnić opiekę dwóm pacjentom”.

W informacji prasowej zaznaczono: “respiratory oraz specjalistyczny sprzęt stosowany w tego typu przypadkach są podstawową aparaturą w leczeniu objawów koronawirusa w postaci niewydolności oddechowej”. “Zgodnie z danymi podanymi przez Ministerstwo Zdrowia, polskie szpitale dysponują ponad 10 tysiącami sztuk tego sprzętu i co najmniej 60 kapsułami do przewożenia chorych z niewydolnością oddechową. Na obecną chwilę liczba aparatury jest wystarczająca. Nie wiadomo jednak, jaka finalnie będzie skala zachorowań na COVID-19 w Polsce. Dlatego Fundacja Sensoria woli +dmuchać na zimne+” – podkreślono.

Jak czytamy:  “Dziś nie ma czasu na ocenianie, dyskusje i opinie, dziś jest czas tylko na działanie”. “Jesteśmy społeczeństwem, które w chwili zagrożenia się jednoczy. Wzorem do naśladowania są dla nas Powstańcy Warszawscy. Troska o drugiego człowieka staje na pierwszym miejscu. Gorąco wierzymy, że ostatecznie stan zagrożenia epidemicznego – dzięki rozsądnemu działaniu rządu, służb medycznych, sanitarnych i społeczeństwa – szybko minie, a zakupiony przez nas sprzęt nie będzie potrzebny do walki z koronawirusem” – dodali.

Organizatorzy zapewniają, że w takiej sytuacji sprzęt zostanie przekazany szpitalom, tak by w przyszłości służył wszystkim potrzebującym.

“Dołączcie do nas! Liczy się każda złotówka. 2020 rok rozpoczął się dla nas ogromnym, trudnym wyzwaniem. Tylko jednocząc siły możemy mu sprostać!” – apelują.