FAKTY

Kości z ulicy Warszawskiej przekazane na cmentarz komunalny. Nie oznacza to końca poszukiwań

Pod remontowanym odcinkiem ul. Warszawskiej może być łącznie ok. 150  grobów – napisaliśmy 13 lipca. Dotąd wypróżniono 140 jam. Wykopane kości czekają na inne – znajdujące się po drugiej stronie.

Na ok. 1500 m. kw. pasa ulicy Warszawskiej archeolodzy znaleźli 140 jam grobowych. Wydobyli z nich kości, resztki trumien, różańce, monety czy medaliki. Po zakończeniu prac teren został odebrany przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, wyrównany i zasypany.

Przechowywane przez wykonawcę remontu szczątki zostały przekazane do Miejskiego Zakładu Pogrzebowego. Mają zostać spopielone i pochowane na cmentarzu komunalnym.

Ponad dwieście kilogramów kości przechowujemy w specjalnej, rezerwowej piwnicy grobowej – tłumaczy Grzegorz Janczak. – Wypatrzyłem miejsce na pochówek, jaki odbędzie się po kremacji. W zachodniej części cmentarza, przy rzeczce, znajduje się opuszczony grób, w którym dawno nikt nie był pochowany. 

Szybko nie zobaczymy miejsca z tablicą upamiętniającą pabianiczan.

Kości mogą zostać znalezione w ziemi pod drugą częścią ulicy Warszawskiej, powinny być pochowane wszystkie razem– mówi Rafał Sąciński, prezes Progreg InfraCity, lidera konsorcjum prowadzącego remont linii tramwajowej.

Przypomnijmy – nekropolia powstała na początku 1811 roku w miejscu m.in. dzisiejszej ul. Warszawskiej i kościoła św. Floriana. Ostatnie pochówki odbywały się jeszcze w 1826 roku. Potem cmentarz zamknięto, ale ciała zostały. Kilka lat po zamknięciu nekropolii na jej części wytyczono drogę, którą na przestrzeni blisko 200 lat remontowano. Temat ekshumacji zaistniał jednak dopiero w połowie czerwca br., kiedy na pierwsze groby natknęła się ekipa realizująca remont linii tramwajowej.