KRUCHTA

Kościół pod groźbą popełnienia grzechu zabrania jutro jedzenia mięsa

Kto poważnie podchodzi do wiary, nie może jutro tknąć kiełbasy ani nawet słoniny czy rosołu. Nie ma natomiast zakazu na żaby, ślimaki i żółwie.

Jutro Środa Popielcowa, czyli początek Wielkiego Postu. Choć nie jest to dzień wolny od pracy, msze odprawiane są częściej niż zwykle, a księża na znak pokuty posypią głowy wiernych popiołem.

Duszpasterze przypominają też, że jutro obowiązuje post ścisły. Obejmuje on osoby pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Jest zakaz jedzenia mięsa. Wystarczyć muszą trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Pozostałe grupy wiekowe obowiązuje jedynie wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wynika to z przepisów kościelnych.

W podręczniku dla duchowieństwa księdza Franciszka Bączkowicza znaleźliśmy następującą instrukcję:

“Nie wolno spożywać mięsa, tj. tego wszystkiego, co z natury swej, ze zwyczaju lub z powszechnego mniemania ludzi zalicza się do mięsa; wolno natomiast jeść ryby oraz żyjątka o zimnej krwi, które zwykły przebywać w wodzie, np. żaby, ślimaki, żółwie itp. Co się tyczy spożywania mięsa ptaków wodnych, opinie autorów są podzielone; wobec tego należy stosować się do zwyczaju danej okolicy.

Pod pojęcie mięsa podpada także krew, mózg, szpik kości, słonina nietopiona oraz bulion i ekstrakty z mięsa. Niedozwolone jest spożywanie rosołu. Przez rosół należy rozumieć wodę, w której gotowane było mięso lub kości.

Wolno używać jakichkolwiek przypraw do potraw, nawet z tłuszczów zwierzęcych, czyli tego wszystkiego, co się w małej ilości dodaje do głównej potrawy, by ją uczynić smaczniejszą. Dozwolone jest zatem używanie masła, łoju, sadła, smalcu, słoniny stopionej itp.; drobne kawałeczki mięsa (skwarki), pozostałe po przetopieniu, wolno spożyć razem z tłuszczem. Przepis o poście jakościowym obowiązuje sub gravi [tj. pod grzechem ciężkim]. Moraliści są zdania, że spożycie potraw mięsnych do 20 gramów jest tylko grzechem lekkim, ponad 60 gramów na pewno grzechem ciężkim.”

W okresie Wielkiego Postu Kościół zachęca też do podjęcia dobrowolnych wyrzeczeń, takich jak post i jałmużna.


6 komentarzy do “Kościół pod groźbą popełnienia grzechu zabrania jutro jedzenia mięsa

  1. Oj faktycznie jutro środa popielcowa ,jest ścisły post .My z mężem zawsze pościmy w środę popielcowa,wielki piątek i wigilię

Comments are closed.