KRUCHTA

Kościoły aż lśnią. Jutro pierwsze niedzielne msze z większą liczbą wiernych

  • Liczba osób, które mogą uczestniczyć we mszy św. lub innym obrzędzie religijnym, zależy teraz od powierzchni świątyni. Na jednego wiernego musi przypadać co najmniej 15 m² powierzchni.
  • Najwięcej wiernych wchodzi jednocześnie do sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach, a tylko 28 do kościoła w Woli Zaradzyńskiej.
  • Świątynie zostały starannie wysprzątane. W zasięgu są płyny dezynfekcyjne do rąk. Księża przypominają o maseczkach i koniecznych odstępach.

Od poniedziałku, 20 kwietnia, zgodnie z decyzją rządu, zmieniły się obostrzenia dotyczące uczestników nabożeństw. Dotąd w liturgii mogło brać udział najwyżej pięciu wiernych. Teraz może to być jedna osoba na 15 m². powierzchni świątyni. Dlatego parafie określiły własne maksymalne liczby uczestników na jednym nabożeństwie. Większość proboszczów dekanatu pabianickiego udostępniła swoje dane w sieci. Jutro pierwsza niedziela z większym limitem.

Na Facebooku parafii św. Maksymiliana ogromny entuzjazm. “Mamy największy kościół w Pabianicach! Miejsca nie zabraknie, mamy jeszcze balkon, kaplicę, zakrystię”. Na stronie internetowej parafii doprecyzowano: “w naszym górnym kościele i kruchcie oraz na chórze będzie mogło we mszy św. uczestniczyć 130 osób, a w kaplicy i kruchcie 30 osób”.

W kościele NMP może uczestniczyć w liturgii 70 osób. “Wszyscy wierni mają obowiązek zakrywać usta i nos oraz zachować minimum 2 m odstępu, jeśli nie są członkami rodziny mieszkającej w tym samych domu. Do Komunii możemy podchodzić w dwumetrowych odstępach i w chwili przyjęcia Komunii odkrywamy usta i nos” – czytamy w ogłoszeniach parafialnych (w parafii Trójcy Przenajświętszej zachęcają z kolei do przyjmowania Komunii na rękę).

“W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną na mszy św. od 20 kwietnia może być w naszym kościele prawie 60 osób, gdyby przyszło więcej osób to równolegle możemy sprawować mszę św. w kaplicy św. Józefa, gdzie może być 15 osób. Jest dodatkowa msza św. o godz. 17.00” – poinformowali duszpasterze z parafii Miłosierdzia Bożego.

Ks. Jerzy Rzepkowski, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej, na na każdą mszę zaprasza maksymalnie 45 osób. Przypomina, że usta i nos można także zasłonić za pomocą szalika, chusty, apaszki czy innego fragmentu odzieży. W komunikatach duszpasterskich jest też prośba o maksymalne wykorzystanie limitów.

W kościele Chrystusa Króla przebywać mogą na nabożeństwie jednocześnie 42 osoby, a w kaplicy 21 osób.

Ks. proboszcz Stanisław Bracha określił liczbę wiernych na jednej mszy na ok. 30 osób.

Powierzchni kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Woli Zaradzyńskiej razem z chórem wynosi 420,6 m². Księża obliczyli zatem, że w jednej mszy może uczestniczyć uczestniczyć 28 osób.

Dyspensa i transmisje online

Choć we mszy może już brać udział więcej osób, to i tak nie będą mogli tego zrobić wszyscy zainteresowani. Ale grzechu nie będzie. Abp Grzegorz Ryś udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 31 maja.

“Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności i wzajemnej troski o siebie. Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – można przeczytać w komunikacie.