ROZRYWKA

Kronikarz czeka na kompanów

Dziś uroczyście odsłonięto pomnik Jana Długosza.

Dokonał tego prezydent Grzegorz Mackiewicz, rzeźbiarka Ewa Maliszewska oraz Teresa Bobowicz-Siomioł, przedstawicielka Stowarzyszenia „Nasz Park”, które było inicjatorem upamiętnienia kronikarza.

Pomnik (mieszanka brązu i miedzi) składa się z dwóch elementów: siedzącego na fotelu Długosza oraz drugiego fotela, na którym można usiąść. Bohater trzyma w reku „kartkę” z fragmentem (przetłumaczonym z łaciny na polski) Liber beneficiorum, gdzie po raz pierwszy opisano nasze miasto. Oryginalny zapis można przeczytać na tablicach obok Zamku.

Z okazji ustawienia rzeźby Stowarzyszenie „Nasz Park” zorganizowało konkurs dla uczniów z terenu naszego powiatu. Zadaniem było napisanie pracy na temat: „Dlaczego kronikarz, kanonik Jan Długosz Starszy wart jest pomnika w Pabianicach?”. W ten sposób chciano zainteresować młodzież historią związaną z naszą małą ojczyzną, wzbudzić poczucie przynależności i przywiązania do regionu. TUTAJ obejrzycie fotorelację z rozstrzygnięcia konkursu, a niżej zapoznacie się ze zwycięskimi pracami:

I NAGRODA – NATALIA PASZKIEWICZ
II NAGRODA – JAGODA JAKSA
III NAGRODA – KACPER BEZE