FAKTY

Ksawerów doczeka się przebudowy ul. Wschodniej. W Pabianicach ścieżka w zamian za ścieżkę

Starostwo chce pozyskać fundusze z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Radni powiatowi przegłosowali dziś zmiany w budżecie (i Wieloletniej Prognozie Finansowej) – starostwo chce pozyskać dofinansowanie z „Rządowego programu na rzecz rozwoju i konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej” na dwa zadania: remont ul. Wschodniej w Ksawerowie i budowę kolejnego odcinka chodnika (wraz ze ścieżką rowerową) w ulicy Nawrockiego. Stąd konieczność zabezpieczenia środków na wkład własny.

654 tys. złotych pójdzie na ul. Wschodnią (a także m.in. I etap ul. Wolskiej, czy II etap ul. JP II) – na tę sumę składa się 327 tys. od Gminy Ksawerów, 202 tys. „od” Zarządu Dróg Wojewódzkich (zwrot kosztów energii elektrycznej, utrzymania sygnalizacji oraz zimowego utrzymania dróg) oraz 125 tys. zł, które miało iść na kolejny odcinek chodnika w ul. 20 Stycznia. O wycofanie tej inwestycji (zapowiadanej w maju ub. roku) pretensje ma radny Włodzimierz Stanek:

– Od kilku lat zabiegam o regularne dobudowywanie tam chodnika, obecnie kończy się on w okolicy posesji nr 170. Nie wierzę, że nie udałoby się wysupłać tych 125 tys. przy 10-milionowym drogowym budżecie – mówi Stanek. Jego klub PiS wstrzymał się przy przegłosowywaniu zmian w wydatkach.

Drugim przedsięwzięciem, na które starostwo chce pozyskać środki, jest przebudowa chodnika w ul. Nawrockiego. Według zapowiedzi starostwa z czerwca ub. roku „ścieżka rowerowa rozpocznie się na skrzyżowaniu Nawrockiego/Roweckiego [fragment już zrealizowano – przyp. red.] i pobiegnie aż do Piotra Skargi (po stronie zachodniej). Później przejdzie na stronę wschodnią (od Piotra Skargi do Warszawskiej). Dodatkowo od Roweckiego do Piotra Skargi zbudowany będzie chodnik o szerokości 3 metrów”.

Odbędzie się to jednak kosztem dokończenia ścieżki rowerowej od ul. Bugaj do pływalni miejskiej (przesunięcie 164 tys. zł i odłożenie inwestycji w czasie). Jak uzasadniano na sesji, propozycja zwiększenia nakładów na ul. Nawrockiego i Wschodnią wynika z szansy na otrzymanie do 80% dofinansowania – jeśli uda się pozyskać środki, doprowadzono by do końca obie inwestycje.

Ponadto 7700 zł, które miało iść na utrzymanie dróg powiatowych (ścięcie poboczy), przeznaczone zostanie na przebudowę drogi w Jerwonicach (gm. Lutomiersk).

(Fot. Marcin Mietlowski)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *