KRUCHTA

Ksiądz nawraca grzeszników czy popiera faszyzm?

W Pabianicach walczył z dopalaczami, teraz pomaszerował z włoskimi neofaszystami. Tłumaczy, że tak chcieli biskupi. 

Ksiądz Michał Misiak w naszym mieście organizował krucjaty przeciwko dopalaczom. Zasłynął z omadlania sklepów z tymi specyfikami. Ewangelizuje na ulicy (nazywa siebie streetworkerem), organizuje „spacery uzdrowienia” (uliczna spowiedź), pracuje głównie z młodzieżą.

Kilka dni temu pochwalił się na Facebooku zdjęciem z „Marszu Niepodległości”, w którym szedł ramię w ramię z włoskimi neofaszystami, pod banderami Forza Nuova (tłum. Nowa Siła) – radykalnej, choć legalnie działającej we Włoszech organizacji. Na fotografii widać uśmiechniętą twarz księdza i działaczy Forza Nuova. Wśród nich na pierwszym planie znajduje się Mirco Ottaviani, koordynator FN regionu Emilia-Romania. Został zresztą „oznaczony” przez księdza, mają się w znajomych. Duchowny zamieścił także krótki filmik.

Pod postem rozgorzała dyskusja. Na wstępie ks. Misiak próbuje wytłumaczyć, że posłuchał… biskupów. Czytamy: “Biskupi polscy kilka dni przed Marszem zwrócili się do księży, by towarzyszyli młodym ludziom nie tylko na drodze ku »Jerozolimie« lecz też na innych drogach, na których szukają prawdy. Więc jestem”.

Większość dyskutantów nie dała się zwieść. Oto niektóre z komentarzy:

“Ale post księdza nie jest o »towarzyszeniu« tym ludziom i pomocy w szukaniu prawdy, ale o świętowaniu Niepodległości, które ksiądz utożsamia z takimi flagami skoro je w tym kontekście pokazuje. Przecież jest ksiądz mądrym człowiekiem i doskonale to rozumie”.

“Ksiądz wie, że w Piśmie jest też mowa o napominaniu, gdy źle czynią. Mój Bóg jest Bogiem miłości. I nie uwierzę, że akceptuje nienawistne hasła i symbole celtyckie czy SS. Forza Nuova, z którą ksiądz się fotografuje i idzie, to włoska organizacja neofaszystowska. Ale przecież ksiądz to wie. I pamięta kto nosił na klamrach Gott mit uns. Szkoda, że ludzie mylą swoją wolę z wolą Boga. Takiego towarzyszenia nie potrzebują”.

Po stwierdzeniu księdza, że Forza Nuova to nie faszyści, internautka napisała: “Michał serio ich znasz? Ludzie, którzy przelali krew za Polskę, walczyli z faszystami, a ty w dniu święta narodowego promujesz nienawiść i neofaszyzm – po prostu przestań mylić gorliwość z nadgorliwością – to zdecydowana różnica. Nie wiem czym sobie zatruwasz umysł, ale robisz to bardzo skutecznie. Przerażające tym bardziej, że zachęcasz do tego młodzież, która ci ufa bo jesteś księdzem. Przerażające”.

Ksiądz Michał Misiak już wcześniej w mediach społecznościowych pokazywał swoją sympatię do radykalnej prawicy, m.in. Młodzieży Wszechpolskiej czy narodowców, którym często towarzyszy podczas różnych uroczystości. Z kolei przy okazji rocznic fotografuje się z symbolami Polski Walczącej (zdjęcie obok).

Przy innym poście ze zdjęciami Forza Nuova duchowny napisał: “Łączy nas wiele. Obrona życia poczętego, uczynki miłosierdzia, moralność chrześcijańska, gotowość do oddania życia za Boga, Ojczyznę i wyznawane wartości (…)”.

(Fot. Facebook/Michał Misiak)


9 komentarzy do “Ksiądz nawraca grzeszników czy popiera faszyzm?

 1. Ciekawe, ciągle się nas czymś straszy, islamistami, Ruskimi, a teraz włoskimi faszystami! No strach się bać!

 2. Czasem jednak przesadzamy z tolerancją dla “innych”.

  Jak w 1944 w Warszawie ktoś “heilował” i nazywał się faszystą, to po prostu strzelaliśmy : )

 3. może ksiądz przeniesie sie do Włoch skoro tak dobrze sie rozumieją , tam jest dłuzsza tradycja z brataniem się kleru z najdziwniejszymi ekstremami

  1. W ogole nie wiem po co pytanie w tytule artykulu. Stoi na tle flag organizacji, ktorej przewodzi terrorysta z przedawnionym wyrokiem za udzial w grupie, ktora przeprowadzila zamach bombowy na dworcu i zabila ok 80 osob. Poczytajcie sobie o tym, o operacji Gladio i latach olowiu. To gowno trzeba gnac jak najdalej od Polski.

 4. Pokonaliśmy faszystów w 1945-m i zbudowaliśmy PRL. Niestety faszyści zniszczyli PRL w 1989-m i teraz się tym chwalą.

 5. Z KODomitami i Czarnymi Macicami nie ma sensu maszerować, wszak KODomityzm to grzech śmiertelny. A redakcja jak chce kogoś nazwać ,,faszytą” to proszona jest o publikację Teorii Politycznej faszyzmu, żeby było wiadomo kto jest, a kto nie jest faszystą. Bycie patriotą faszyzmem nie jest. Wredne lewaki i popaprańce, jak chcą kogoś ośmieszyć to go ,,faszystą” nazywają.

 6. Tak do “@Anty-PISowca” – usmiałem się jak norka!!!
  Patriotyzm jest uczuciem. Nacjonalizm – światopoglądem.
  Patriotyzm jest uczuciem miłości do wspólnoty duchowej i materialnej wszystkich pokoleń przeszłych, żyjących i przyszłych, miłości wspólnoty ludzi osiadłych na tej samej ziemi, używających wspólnego języka, złączonych wspólną przeszłością, tradycją, obyczajem i kulturą.
  Pojęcie nacjonalizmu weszło w obieg w czasach Wiosny Ludów, a więc w pierwszej połowie XIX stulecia, i nabrało posmaku pejoratywnego pod wpływem doświadczeń wieku ubiegłego. Nacjonalizm jest matką nieszczęść, które ściąga także na własny naród. To źródło takich postaw jak: nietolerancja, ksenofobia, rasizm, faszyzm, antysemityzm.
  Ciekaw jestem jak można pogodzić patriotyzm z faszyzmem jak to proponujesz??? To jest po prostu niemozliwe!!!

 7. Moderator ty KODomito jeden! Nadal nie podałeś definicji ,,faszyzmu”, więc nie używaj tego pojacia. Co do twojego patriotyzmu, to go nie ma. Patriotyzm jest przdkładaniem swoich nad obcyh, ale bez nienawiści do obcych, spowodowanej tylko tym, że są obycymi. Patriotyzm to nie ksenofobia, ale ksenofilia to zwykła zdrada i żadna retoryka ani krasomówstwo tego nie zmienią. Możesz szukać usprawiedliwień, czemu jesteś gotowy zdradzić swoich, dla tego jesteś tylko KODomitą.

Comments are closed.