KRUCHTA

Ksiądz wymusza opłaty za sakramenty? Jest niemiły, obłudny? Daj znać arcybiskupowi!

Władze kościelne chcą poznać opinie na temat duchowieństwa. Poglądy parafian mogą się okazać ważnymi głosami w dyskusji o Kościele. 

Kuria Archidiecezji Łódzkiej zachęca do wypełnienia anonimowej ankiety. Zagadnienia są odważne, przedstawione bez owijania w przysłowiową bawełnę. Chodzi w nich przede wszystkim o odniesienie się do pracy duszpasterzy i ich postaw. Np. do tego, czy dostatecznie angażują się w spowiedź i czy czasem nie są obłudnikami. Poruszony jest również temat wizyty duszpasterskiej.

Można  m.in.  zaznaczać odpowiedzi przy następujących zdaniach:
• kazania dotyczą polityki i nie mają nic wspólnego z przesłaniem Ewangelii
• uważam, że kazania są nieszczere, bo ksiądz co innego mówi z ambony, a co innego robi
• konkretne zachowanie księdza wobec mnie sprawiło, że przestałem/am chodzić do kościoła
• Kościół jest instytucją, która wyrządziła wiele złego i nie chcę się z nią identyfikować
• spotkałem/am się osobiście z przypadkami, kiedy ksiądz wymuszał wysokość opłaty za chrzest, ślub, pogrzeb itp.
• doświadczyłem/am osobiście sytuacji, kiedy ksiądz był niemiły

To nie strata czasu

Wypełnienie anonimowej ankiety zajmuje ok. 30-40 min. W przypadku większości pytań należy zaznaczyć wybrane odpowiedzi, ale jest też miejsce na wpisanie własnych opinii. Ankieta ma formę internetową, znajdziecie ją TUTAJ.

„Bardzo zależy nam na poznaniu zdania wiernych na temat życia i działalności naszych parafii. Proszę o szczere odpowiedzi i podzielenie się własnymi przemyśleniami” – zachęca abp Grzegorz Ryś i prosi, by pomóc osobom, które nie mają dostępu do internetu.

Po co taka akcja? 

Synod Duszpasterski, jaki organizuje Archidiecezja Łódzka, w 2020 roku poświęcony będzie parafii. Dlatego Kuria Metropolitalna i socjologowie z Uniwersytetu Łódzkiego przygotowali ankietę skierowaną do wszystkich wiernych z naszego regionu. Jej wyniki zostaną wykorzystane w opracowaniach naukowych, z których korzystać będą badacze oraz uczestnicy Synodu. Wyznania biorących udział w ankiecie zainspirować mogą do przeprowadzenia pozytywnych zmian w Kościele.

Wygląda na to, że hierarchowie się otworzyli i w sposób konstruktywny podchodzą do krytyki podjętej w filmie “Kler” – chcą sprawdzić, czy czasem owce nie zagubiły się z winy pasterzy.

Odważny arcybiskup

Arcybiskup Grzegorz Ryś, choć urzęduje w Łodzi niewiele ponad rok, dał się poznać jako ksiądz, który nie chowa głowy w piasek.

Przypomnijmy, że pod jurysdykcją abpa Rysia kontrowersyjny ksiądz Wojciech Lemański może sprawować posługę kapłańską (CZYTAJ TUTAJ).

Abp Grzegorz Ryś podczas wielkoczwartkowej liturgii obmył także nogi kobietom (CZYTAJ TUTAJ).

Z kolei 21 sierpnia w Wadlewie, podczas łódzkiej pielgrzymki do Częstochowy abp Grzegorz Ryś wspomniał o ostrym liście Ojca Świętego na temat pedofilii (można przeczytać go TUTAJ). Powstał po ujawnieniu raportu na temat ponad tysiąca nieletnich ofiar ok. trzystu księży z Pensylwanii.

Łódzki hierarcha nawiązał także do słów starotestamentowego proroka Ezechiela: “Biada pasterzom, którzy sami siebie pasą”. Mówił o zgubnych skutkach klerykalizacji, odpowiedzialnej m.in. za pedofilię, bo rodzi ona “poczucie siły, władzy, bezkarności”. Metropolita łódzki wezwał wiernych do odpowiedzialności za Kościół. Wierni mają reagować na zło w imię dobrze pojętej miłości do Kościoła.

CZYTAJ TAKŻE: Akcja “Baby shoes remember” w Pabianicach

8 komentarzy do “Ksiądz wymusza opłaty za sakramenty? Jest niemiły, obłudny? Daj znać arcybiskupowi!

  1. nie wierzę, że w KK dojdzie do jakichkolwiek istotnych zmian. udają że niby coś robią, zobaczmy efekty

  2. Żeby tylko arcybiskup sciemy nie kupił, czyli laureczek co sobie katabasy same będą robic w ankiecie

  3. A ja popieram inicjatywę. Wreszcie jakieś pro ludzkie działania! Pozdrawiam serdecznie arcybiskupa!

  4. ankieta trwająca 40 minut? chyba specjalnie po to zeby jej nikt nie wypełnił… mlodzi ludzie czy mlodzi rodzice mają mnóstwo obowiązków, a z drugiej strony osoby starsze które mialy by coś więcej do powiedzenia nie mają internetu.

    1. Chodzi o czas minimalny. Można wypełniać cały dzień i dłużej. Starsza osoba może przekazać swoje uwagi do wpisania w ankietę.

  5. takie ankiety to typowa zagrywka marketingowa
    jeśli pokaża publicznie cały proces co robia z ankietami , jakie wnioski i co dalej to dopiero mozna dac wiary ze to cos znaczy a w tej instytucji na widno nigdy nic nie będzie

  6. Jak widać gardłują głównie zwolenicy Biedronia. Biedroń nic innego nie ma, mizeria programowa, dziwne że PABIANICE.TV grają w tej samej biedroniowskiej lidze. Czy dla uniknięcia miana ,,homofoba” mam dać d…Biedroniowi lub innym?

Comments are closed.