KRUCHTA

Księża tworzą “bazy gościnności” dla uchodźców

W parafiach powstają tzw. bazy gościnności. Wierni, którzy chcą przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy, są proszeni o zgłaszanie się do zakrystii czy kancelarii. Księża zapraszają Ukraińców także do siebie.

Nie tylko Starostwo Powiatowe tworzy bazę prywatnych mieszkań dla uchodźców. W taką inicjatywę zaangażował się Kościół. Metropolita apb Grzegorz Ryś zwrócił się z prośbą do pabianickich wspólnot o informacje na temat osób/rodzin, które chcą przyjąć do swojego prywatnego domu uchodźców z Ukrainy lub już ich przyjęli. O kontakt poprosił też właścicieli: barów, restauracji, stołówek i firm cateringowych z terenu parafii, którzy byliby gotowi pomagać nieodpłatnie w wyżywieniu uchodźców. Zainteresowani są proszeni o bezpośredni kontakt z proboszczami.

Przygotowane zostały ankiety z deklaracjami. Rubryki dotyczą osób zapraszanych, lokum, czasu pobytu oraz kwestii finansowych.

Uchodźcy w kościelnych mieszkaniach

Duchowni nie tylko są pośrednikami, ale również zapraszają do siebie. “Siostry są gotowe przyjąć dwie rodziny z dziećmi” czytamy w ogłoszeniach pabianickiej parafii św. Floriana.

Wierni z parafii św. Maksymiliana dowiedzieli się dziś, że na plebanii na uchodźców czekają dwa mieszkania. Do przyjęcia rodziny z Ukrainy mieszkania przygotowała też parafia św. Mateusza.  Zostało wysprzątane, jest część mebli. Potrzebna jest lodówkę i pralka. Kolejna rodzina będzie mogła zamieszkać nad kancelarią parafialną: “W tym tygodniu będziemy zakładać hydraulikę w pomieszczeniach nad kancelarią, aby przeznaczyć je również na przyjęcie uchodźców. Mamy już część grzejników, ale będziemy potrzebowali jeszcze kilka. Jeśliby ktoś chciał uczestniczyć w tym dziele, zapraszamy do współpracy” zaznaczają księża.

Na konto Caritas księża przekazali datki z Środy Popielcowej. W parafii św. Floriana dokładnie 3301,50 zł, a w parafii św. Mateusza 5150 zł.

W kościołach udostępniane są pomieszczenia czy kosze, gdzie można składać produkty żywnościowe i środki czystości.

  • TUTAJ więcej o organizacji kościelnej pomocy.

O wszystkich akcjach informujemy w aktualizowanym na bieżąco tekście ⤵️⤵️⤵️

Jak pomóc Ukraińcom? Zbiórki darów, telefony, konta [AKTUALIZOWANE]

Tagi: