FAKTY

Kto rozbierze pomnik? Ratusz szuka chętnych

Coraz bliżej likwidacji pomnika ze Starego Rynku.

Na stronie Urzędu Miejskiego ukazało się zaproszenie do składania ofert na rozbiórkę pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe. Wybrany wykonawca będzie odpowiadał za zdemontowanie monumentu i uporządkowanie terenu.

Przy rozbiórce należy uwzględnić bliskie sąsiedztwo zabytkowego kościoła św. Mateusza. Przypomnijmy – wg opinii konserwatora, pomnik zasłania kościół: “duża kubatura obiektu wprowadza niepotrzebny dysonans w odbiorze tego miejsca” – czytamy w uzasadnieniu decyzji o wykreśleniu pomnika z ewidencji zabytków (CZYTAJ TUTAJ).

Oferty można składać do 18 maja, kryterium będzie cena (radni miejscy zabezpieczyli w budżecie 78 tys. zł). Rozbiórka nastąpi w ciągu trzech tygodni po podpisaniu umowy.

***

We wrześniu ub. roku nasz portal pabianice.tv ujawnił, że pabianicki pomnik jest objęty ochroną konserwatorską, bo widnieje w ewidencji zabytków, więc jego usunięcie może złamać prawo. Czas na likwidację pamiątek po komunie – zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną – minął 31 marca. Ireneusz Krześnicki, dyrektor z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, zagroził prezydentowi, że jeśli nie wyrobi się w terminie, nie będzie zwrotu pieniędzy za rozbiórkę z budżetu państwa.

Jeden komentarz do “Kto rozbierze pomnik? Ratusz szuka chętnych

Comments are closed.