FAKTY PORADNIK

Kto stracił dochody przez remont, może wystąpić o ulgę w zapłacie podatku

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na ul. Zamkowej, Warszawskiej i Łaskiej, wzdłuż których przebiega remont linii tramwajowej, mogą wystąpić o ulgę w zapłacie podatku od nieruchomości, jeśli odczuli znaczny spadek dochodów na skutek utrudnień związanych z remontem.

Ulga w podatku od nieruchomości może dotyczyć odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub umorzenia zaległości podatkowej. W ostatnim przypadku chodzi o podatek lub ratę podatku niezapłacone w ustawowych terminach. Ważna informacja – porównywane będą dochody (straty) z 2021 i 2019 r., czyli obecne i sprzed pandemii. Szczegóły i wzór wniosku można znaleźć TUTAJ, Wypełniony dokument należy przesłać pocztą lub osobiście dostarczyć do ratusza.

Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie ze względu na to, że przepisy prawne nie pozwalają, żeby samorząd „odgórnie” udzielił wsparcia finansowego osobom prowadzącym działalność gospodarczą przy remontowanych ulicach. Takie rozwiązanie to wyjście naprzeciw oczekiwaniom małych i średnich firm zlokalizowanych wzdłuż głównej arterii miasta, które zapewne odczuwają odpływ klientów i spadek dochodów – tłumaczy Aneta Klimek, rzecznik prezydenta Pabianic.