FAKTY

Lekarz z Pabianic testuje bańki na COVID-19

Chorzy na COVID-19 poszukiwani. Doktor prosi o kontakt przez Facebooka.

Jeżeli masz objawy które trwają do 7 dni +, 40-65 lat lub znasz kogoś takiego – odezwij się! Choroba nie musi być potwierdzona, mamy testy! – taki apel pojawił się na FB lekarza medycyny Jana Czarneckiego.

Wychowany na pabianickim Młodzieniaszku medyk rozpoczyna prywatne badania, ponieważ chce sprawdzić, czy w leczeniu tej choroby nie sprawdzą się… bańki lekarskie.

Tak, właśnie te, które stawiały nam nasze babcie na różne przeziębienia. Uważam, że mamy stan “wojny”, ludzie umierają każdego dnia na całym świecie, nie mamy zarazem skutecznych lekarstw i dlatego też warto sprawdzić nawet takie metody – mówi.

Czarnecki posiada niemalże roczne doświadczenie w leczeniu COVID-19. Od marca zeszłego roku pracuje na oddziale zakaźnym.

Bańkowe badanie jest finansowane z prywatnych środków badaczy, zostało oficjalnie zatwierdzone przez Komisję Bioetyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.

Dlaczego bańki?

Jak przypomina medyk, bańki były stosowane od tysięcy lat i do czasu upowszechnienia się antybiotyków z powodzeniem w Polsce. Wystarczy że porozmawia się z jakimkolwiek pediatrą starszej daty – on/ona przyzna, że bańki były interwencją którą można zastosować w początkowej fazie infekcji dróg oddechowych. W obecnej sytuacji pojawiających się nowych wariantów wirusa w Ameryce Południowej, Afryce, opóźnień w dystrybucji szczepionki, coś co byłoby proste, tanie, bezpieczne, do przeprowadzenia w domu – jest warte sprawdzenia. O to chodzi w tym badaniu.

Jak wygląda udział w przedsięwzięciu?

Doktor Jan Czarnecki: – Ja lub mój współpracownik – dr Mokros (lekarz, doktor nauk medycznych) przyjedziemy do Państwa miejsca zamieszkania. Porozmawiamy, przebadamy, pobierzemy krew na badania i jeżeli wszystko będzie w porządku – postawimy bańki. Takich wizyt będzie aż 3. Całość, oczywiście, za darmo. Będzie trzeba stosować się do zaleceń i wypełniać niewielki dokument samoobserwacji.

Kto może wziąć udział w badaniu?

Osoba w wieku 40-65 lat, której objawy COVID-19 trwają do 7 dób włącznie! Choroba nie musi być potwierdzona – dysponujemy testami!
Nie można ciężko chorować sercowo, nerkowo, autoimmunologicznie. Należy posiadać pulsoksymetr.
W badaniu mogą wziąć udział osoby mieszkające w mieście Łodzi i okolicach.