FAKTY

Lewica uczciła Narodowy Dzień Zwycięstwa

W  dniu 76 rocznicy zakończenia II wojny światowej, delegacja pabianickiej Lewicy złożyła kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Poległych w Obronie Ojczyzny w 1939 r.

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień  Zwycięstwa. Z tej okazji przedstawiciele lokalnej Lewicy złożyli kwiaty i zapalili znicze w żołnierskiej kwaterze na cmentarzu katolickim w Pabianicach uczestniczyli: Joanna Michalska-Szmytke, Grażyna Duraj, Michał Pietrzak – koordynator Wiosny w okręgu 11, Lewica Pabianice.

Nie zapomnijmy nigdy, że Dzień Zwycięstwa nad nazistami, to też zwycięstwo nad faszyzmem i ideą eksterminacji ludzi o innym pochodzeniu, wyznaniu, kolorze skóry, a nawet włosów. Brońmy się przed powrotem skrajnego nacjonalizmu. Brońmy się przed faszyzmem oraz każdą “innofobią”, gdyż to one są w stanie przyłożyć lufę do skroni takiego samego człowieka. Nigdy więcej wojny – mówią działacze.

Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem przez Niemcy, które reprezentował feldmarszałek Wilhelm Keitel, bezwarunkowej kapitulacji w jednym z berlińskich kasyn o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego dnia 8 maja 1945 r. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o 23.01. W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja.

 

 

(Fot. Joanna Pietrzak)

Tagi: