FAKTY

Listopad vs. listopad. Wyniki zestawienia zatrważają

W listopad wkroczyliśmy z 12 ofiarami COVID-19, w grudzień już z 70. Ale to nic w porównaniu z liczbą zgonów w listopadzie br.  w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 r.

Od 16 czerwca, kiedy to odnotowaliśmy pierwszy śmiertelny przypadek koronawirusa w naszym powiecie dotąd zmarło 70 osób z powodu COVID – 19* (zdecydowana większość miała tzw. choroby współistniejące).  Od połowy czerwca do końca października walkę o życie przegrało 12 osób, a tylko listopadzie 58.

Jednak ten spowodowany wprost epidemią wynik nie poraża w porównaniu ze ogólną liczbą zgonów w listopadzie br. w w zestawieniu z danymi z listopada 2019 roku. Teraz w wymienionym miesiącu zmarło 215 osób, rok wcześniej w analogicznym czasie tylko 73. Różnica wynosi aż 142!

Dlaczego tak często ostatnio umieramy? O tym, że wzrost zgonów może być pośrednio spowodowany koronawirusem z powodu trudniejszego obecnie dostępu do opieki medycznej napisaliśmy na początku września. Ta tendencja pogłębiła się. O wzmożeniu umieralności po raz kolejny pisaliśmy dwa miesiące później.

COVID-19: dużo mniej zachorowań i zgonów

Rząd od początku grudnia do dziś poinformował o 385 przypadkach zachorowań na COVID-19 u osób z terenu naszego powiatu. Zmarło 14 osób.

W ciągu ostatniej doby w skali całej Polski mamy 4 423 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia   koronawirusem (wczoraj-9 176); Łódzkie- 238 (wczoraj -561).

Z powodu COVID-19 zmarły zmarło 10 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 82 osoby. Razem – 92 Wczoraj razem – 228.

Na bieżąco możecie Państwo śledzić rządowe bieżące dane klikając w baner umieszczony w górnej części portalu pabianice.tv

* Ta i ta liczba może być zawyżona nawet o kilkanaście – wobec możliwości podwójnego zaportowania danych przy “przesterowaniu” podawania statystyk z sanepidów na rząd.