FAKTY

Mackiewicz odpowiada PiS-owi

Prezydent Grzegorz Mackiewicz odniósł się do konferencji członków Prawa i Sprawiedliwości, na której skrytykowali tegoroczny budżet Pabianic i zarzucili mu nietrafione inwestycje (czytaj tutaj).

Na temat finansów wypowiedziała się skarbnik miasta Anna Łosiak: – Wyliczenia pana Feliksińskiego dotyczące zadłużenia nie do końca są prawidłowe. Wystarczyło dokładnie spojrzeć w Wieloletnią Prognozę Finansową – tam była pozycja z szacowanymi odsetkami z tytułu obligacji. Mógł zapytać o to na sesji budżetowej, wyjaśnilibyśmy do razu.

Następnie wymieniła okoliczne miejscowości z danymi o budżecie i poziomie zadłużenia (m.in. Ksawerów – 39,64% zadłużenia w stosunku do wysokości budżetu; Dobroń – 15,17%; Sieradz – 19,33%; Konstantynów Łódzki – 36,62%).
– Pabianice są na poziomie 18,06 proc., czy to dużo? Z kolei zarzut o przejadaniu nie ma podstaw – w 2015 wypuściliśmy obligacje na 4 mln zł, a spłaciliśmy 20 mln długu, w 2016 obligacje na 12 mln złotych przy spłacie 26 mln długu – dodała.

Mackiewicz odniósł się do „nietrafionych inwestycji” (PiS wymienił m.in. rewitalizację Bulwarów, budowę centrum sportów wodnych (szkutnię), wykup terenów pod strefę ekonomiczną, modernizację SP5 i budowę boisk przy SP13 i SP17):
– Większość z tych inwestycji zaplanowano wcześniej. Na sesji w kwietniu ubiegłego roku głosowaliśmy za przygotowywaniem dokumentacji. Radni Prawa i Sprawiedliwości byli wtedy „za” – przypomniał.

Kolejnym argumentem prezydenta była „Strategia Rozwoju Kultury Fizycznej w Pabianicach do 2022 roku”:
– To dokument podpisany przez pana Feliksińskiego. Co wyczytamy w założeniach strategii? „Budowa centrum sportów wodnych i budowa boisk przy SP13 i SP17”. Być może jego rezygnacja z przewodniczenia Radzie Sportu była związana z sesją budżetową i ostatnią konferencją – zripostował.

Nawiązał także do zarzutu, jakoby nie wykorzystywał możliwości senatora Macieja Łuczaka i odmawiał współpracy z PiS:
– To prawda, że spotkaliśmy się w kwestii budowy krytej hali. Dałem zielone światło. Minęło wiele miesięcy, a potem usłyszałem, że pieniądze są – choć nie powiedziano mi dokładnie z jakich źródeł i instytucji – ale warunkiem było, by Piotr Adamski został przesunięty na Lewityn, a obiektami przy „Grota” zarządzał Jarosław Kosmala (radny powiatowy PiS – przyp. red.). Mackiewicz pokazał pisma, które wysłał do senatora Łuczaka – m.in. dotyczące problemu smogu, reformy oświaty, uporządkowania numeracji na Dąbrowie. – Wolę rozmowę przy stole od takich form komunikacji – dodał.

9 komentarzy do “Mackiewicz odpowiada PiS-owi

  1. ha ha, i dobrze :D dlaczego PIS krytykował te inwestycje wiedząc, że kiedyś głosował za nimi? to kompletnie nielogiczne…

    1. jak zwykle poPISali się. Kurde, przecież tam naprawdę znajdzie się kilka mądrych osób, które mogłyby się wypowiedzieć. Na przykład pan Stanek – czemu on nie jest wizytowką, tylko senator, który w tyłku był, nic nie widział i nic nie wie?

  2. a mnie się wydaje, że Feliksiński dobrze liczy, tylko w papierkach pani skarbnik i prezydenta tak to wszystko ładnie wygląda

    1. naszczekali, a za dwa lata powiedzą, że przecież na sesji glosowali za tymi inwestycjami :)

  3. dobra mądrale, zobaczymy za kilka lat, co wyjdzie z wielkich planów pana Prezydenta. PS. Przypominam o przewałkach szpitalnych, tam tez nie jest za dobrze. ZAdłużenia rosną, dobra mina do złej gry

  4. Jeżeli zażądali stanowiska w MOSiRze dla Kosmali w zamian za przekazanie pieniędzy to wygląda na klasyczną korupcję polityczną.
    Czy sprawą nie powinien zająć się z urzędu prokurator?

Comments are closed.