FAKTY

Mało pytań do władz

Nasi urzędnicy nie mają dużo pracy przy odpowiedziach na wnioski mieszkańców.

W 2016 roku do pabianickiego ratusza wpłynęło 25 wniosków o udostępnienie informacji publicznej. Dotyczyły m.in. wykazu firm posiadających aktualną koncesję na sprzedaż napojów alkoholowych, korzystania z systemu informacji prawniczej, umów dotyczących obsługi prawnej i doradztwa prawnego.

Dla porównania – w dużo mniejszym Rzgowie (cała gmina liczy ok. 10 tys. osób) w  ubiegłym roku do Urzędu Miejskiego dotarły 104 wnioski o udzielenie informacji publicznej. Samych pytań zawartych w tych wnioskach było jednak znacznie więcej: – Według analizy dokonanej na dzień 15 listopada 2016, pytań było już 336 – mówi wiceburmistrz Rzgowa Małgorzata Rózga.

Przykładowe pytania mieszkańców Rzgowa dotyczyły wynagrodzeń i delegacji pracowników Urzędu Miejskiego (nawet tych na stanowiskach pomocniczych i obsługi); kwoty, jaką zaplanowano na zakup mebli w 2016; czy cyt.:„udostępnienia informacji publicznej z zakresu pełnej dokumentacji dotyczącej czynności związanych z zabezpieczeniem, wyłupinowaniem i czyszczeniem rowu melioracyjnego na ulicy (…)”.

Jak czytamy na informacjapubliczna.org.pl: „Wniosek możesz wysłać mailem, pocztą, za pomocą elektronicznego formularza, faksem, zanieść do urzędu, zeskanować. Jednym słowem może mieć on dowolną formę i musi zawierać tylko niezbędne informacje. To, o czym warto pamiętać, to powołanie się na podstawę prawną (żeby urząd nie miał wątpliwości, że wnioskujesz o informację publiczną), wyłuszczenie o jaką informację wnioskujeszjak chciałabyś/chciałbyś ją otrzymać np. na e-mail, adres fizyczny czy też odbierzesz osobiście oraz w jakiej formie powinna być dostarczona – skanu (ewentualnie format), papierowej kopii czy do wglądu”.

ZOBACZ JAK NAPISAĆ WNIOSEK O INFORMACJĘ PUBLICZNĄ

Jeden komentarz do “Mało pytań do władz

  1. Małe sprostowanie “powołanie się na podstawę prawną ” nie jest konieczne. Forma dowolna warta jest uwagi. Pytasz a urząd odpowiada bo to jego obowiązek. Pytajcie a będzie Wam odpowiedziane.

Comments are closed.