FAKTY

Mamy miododajny klomb. Są i domki dla owadów

Z okazji przypadającego dziś  Światowego Dnia Pszczoły władze miejskie zaprezentowały świeżo utworzoną rabatę z miododajnymi roślinami. To pierwsze obchody owadziego święta w naszym mieście.

Ekologiczna enklawa mieści się w niecce parku Hadriana, u zbiegu ul. Wspólnej i Karniszewickiej. Lipy, tawuły, budleje, floksy, szałwie i pięciorniki oraz obielę osobiście sadziły i ściółkowały wczoraj urzędniczki wydziału ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Pabianicach, na czele z naczelnik Agnieszka Pietrowską.

W ten sposób zainicjowano akcję  “Ratujmy pszczoły, sadźmy rośliny miododajne”,  a to oznacza, że takie klomby powstaną także w innych częściach miasta.

Rabata nie jest wyjęta z kontekstu, ponieważ stworzono ekologiczna infrastrukturę dla, jak to ujął prezydent Grzegorz Mackiewicz, “najmniejszych mieszkańców Pabianic”. W parku Hadriana  i  Jordanowskim  zamontowano także 4 domki dla owadów oraz  10 budek lęgowych dla ptaków.

Uczennica SP nr 5 odczytuje nazwy nadane budkom i domkom.

Domki  i budki lęgowe mają nazwy wymyślone przez uczniów SP nr  5. Dzieci okazały się wyjątkowo kreatywne. Ufundowane przez “Pafanę” budki “ochrzciły”: Domiszpaczek, Dzióbinodomek, Ekodomuś, Ćwierkowisko, Ptasiodomek, Piórkowo, Ptakolandia, Gniazduszko, Ptasiulsko, Wróblinek.

Domki dla owadów ufudowali: radna Małgorzata Grabarz i były radny Zbigniew Grabarz. Otrzymały nazwy: Pszczółuś, Muszek, Pszczelinka i Owadniczek.

Światowy dzień pszczół jest świętem na cześć wszystkich pszczół, wyjątkowych owadów zapylających o nieocenionym znaczeniu dla środowiska naturalnego i gospodarki – mówi Małgorzata Grabarz.