KOMUNIKACJA

Marszałek pogratulował Pabianicom wyników walki o tramwaj

Pożegnamy się ze zdezelowanymi torami, a nawet kostką na Zamkowej.

Stało się, co zapowiadaliśmy wczoraj – razem z Ksawerowem otrzymamy prawie 88 mln dofinansowania na kompleksową przebudowę linii 41. O zajęciu przez nas pierwszego miejsca w konkursie Urzędu Marszałkowskiego o unijne pieniądze poinformował dziś w pabianickim ratuszu marszałek Witold Stępień. – Wniosek został napisany wzorcowo – powiedział.

W ramach przyznanej kwoty powstanie m.in. nowe torowisko, z ul. Zamkowej zniknie granitowa kostka, przebudowane zostaną przystanki tramwajowe oraz pętla tramwajowa przy ul. Wiejskiej. Prace budowlane rozpoczną się w trzecim kwartale 2018 roku.

19 komentarzy do “Marszałek pogratulował Pabianicom wyników walki o tramwaj

 1. A czy z kostką nie będzie problemu? Czy z demontażem ostatnich fragmentów nie było umowy, że część musi zostać, gdyż jest to… zabytek? (Podobnie jak “kocie łby” po remontach ulic Garncarskiej czy Bugaj?)
  Żeby później nie wyszła z tego jakaś heca!

 2. Kostka była kładziona po wojnie więc nie jest to raczej zabytek. Gorzej jak konserwator każe zerwać asfalt i odsłonić te XIX wieczne kocie łbyco są pod nim, np przy Mateuszu ?

  1. Z tego co pamiętam stary bruk wyznaczał trak z z Łodzi do Kalisza. W ramach remontów nawierzchni w ul. Łaskiej czy w Ksawerowie można było go podziwiać. :-)
   Niewątpliwie ta “kostka” to jeden z symboli Pabianic, niemniej symbol symbolem, bezpieczeństwo bezpieczeństwem – kto jechał po tej nawierzchni podczas mżawki czy w okresie jesiennym (liście) wie doskonale o co chodzi…

 3. Ta kostka nie jest zabytkowa. Z tego co pamiętam to po wojnie stara kostka została zdjęta i wyparowała bo była z granitu.

  1. W zgarnięcie prawie całej puli chyba mało kto wierzył… Ciekawe, jakim/czyim kosztem położono Łódź ;-)
   Referendum – po ewentualnym nieprzyznaniu pieniędzy z RPO, bo tak jest to napisane w przytoczonym tekście – jest logicznym rozwiązaniem przy tak ogromnym wydatku (ponad 145 mln). Zwłaszcza, że śledząc komentarze na naszym FB widział Pan/Pani, że zdania mieszkańców są podzielone. Wielu z nich podoba się autobus i nie chcą powrotu tramwaju. Pieniądze przyznano, więc referendum… chyba tylko w sprawie zadłużenia miasta dla pozyskania brakującej kwoty. Decyzja niejako sama się podjęła – trudno żebyśmy nie skorzystali.
   Yyy… a nasz portal nie walczył o tramwaj? Propozycję zastąpienia go elektrycznymi autobusami nazwaliśmy skandaliczną. Polecam np: https://pabianice.tv/prezydent-miazdzy-posla/
   https://pabianice.tv/niedaleko-od-szosy-cudownie-nawroceni-na-tramwaj/
   https://pabianice.tv/podpisz-petycje-w-obronie-tramwaju/
   zapraszam również do zakupu: https://pabianice.tv/niepowtarzalne-koszulki-z-tramwajem-41/

 4. No cóż, gdy brak pani argumentów to reaguje się agresją. Oboje wiemy, że ta sprawa będzie ciągnąć się za panią wiele lat. W konsekwencji może nawet powinna pani pomyśleć o zmianie profesji ponieważ dziennikarstwo to trudny i przede wszystkim odpowiedzialny zawod. Tu potrzeba pewnej klasy i cywilnej odwagi. Choćby po to aby po popełnieniu błędu powiedzieć przepraszam. Jeżeli nie będzie pani chcieć opublikować mego komentarza to proszę chociaż przez minutę się nad nim zastanowić. Pozdrawiam

  1. ubawiłam się :) Co do cywilnej odwagi – proszę choć raz napisać komentarz z imienia i nazwiska i istniejącego adresu email :)

  2. Jako właścicielka tego portalu, odpowiedzialna także za tekst Justyny Małychy i decydująca o ich publikacji pragnę zauważyć, że faktycznie niewiele osób wierzyło w taki sukces. Wątpił m.in. wójt Ksawerowa Adam Topolski. Czy wobec zaistnienia optymistycznego scenariusza powinien zrzec się funkcji i założyć wór pokutny? Absurd. Nikt normalny nie będzie tego wymagał. Podobnie nikt o zdrowych zmysłach nie każe się bić w piersi Justynie Małysze. W swoim zacietrzewieniu nie dostrzega Pan, iż właśnie owo zwątpienie czy martwienie się na zapas to siła napędowa do zwiększenia wysiłku i pokazania przez pabianicki ratusz tzw. jaj . I jeszcze jedna sprawa – chyba najważniejsza- gdyby nasz portal specjalizował się w hejtowaniu, nie potrafiłybyśmy cieszyć się z sukcesu ludzi Grzegorza Mackiewicza i uratowanego tramwaju, a szukałybyśmy w tej sytuacji dziury w całym.

   1. Drogie Panie,
    a ja w sukces wierzyłem od samego początku! Było sprawą oczywistą, że taki projekt zyska maksymalną ilość punktów. Projekt zawiera wszystko to, co się “sprzedaje” w Unii, tj. ekologię, integrację międzygminną, ścieżkę rowerową, buspas, system informacji pasażerskiej, modernizację centrum, priorytet dla komunikacji miejskiej, unormowanie ruchu samochodowego i wiele by wymieniać.

    Najbardziej bawi, że Pabianice stały się absolutnym faworytem CAŁEJ puli RPO!
    Proszę tylko spojrzeć, “przeszły” jedynie trzy projekty, z czego poza tramwajowym “wygraliśmy”… miejski rower publiczny i… modernizację taboru komunikacji w gminie Łask, a wszakże i do naszego miasta jeździ linia “D” obsługiwana przez ichniejszy ZKM! :)

    Z pozdrowieniem!

    1. Optymizm to ważny element udanego życia. Wafelek swoją bezradnością i beztalenciem wiele razy dał dowód na to, że Pabianice, konkretnie tramwaj może ocalić tylko cud. I cud się wydarzył. Polityczne kuluary pokażą ile nas ten cud będzię faktycznie kosztował.

 5. Ci ludzie co tak sobie gratulują powinni mieć skończone przynajmniej szkoły podstawowe………….Gdy się wszystko policzy to okazuje się że tramwaj jest bardzo drogi w utrzymaniu- znacznie droższy od autobusu lub trolejbusu…..Tramwaj jest bardzo grożny dla otoczenia (wiem bo trzy lata pracowałem jako motorniczy) .Tramwaje bardzo często mają usterki i nie mogą dalej jechać – wtedy żaden następny tramwaj nie może go ominąć lub wyprzedzić…..Tramwaj w Pabianicach jeżdzi głównie po torowisku wbudowanym w jezdnię i wszędzie widać jak niszczy jezdnię…..Zauważyłem że w innych miastach gdzie rozstaw szyn jest większy komunikacja tramwajowa została zlikwidowana , ludzie się przyzwyczaili i nie domagają się tramwajów…..W Pabianicach rozstaw wewnętrzny szyn to tylko 100 cm, czyli ten najwęższy. A Tramwaje są budowane coraz szersze – nawet te dla wąskiego rozstawu….Taki pabianicki tramwaj nadal będzie niszczył jezdnię i Wy pabianiczanie nic na to nie poradzicie….Ten wąski rozstaw szyn zmusza tramwaj do wolniejszej jazdy bo każde przyśpieszenie powoduje ryzyko wykolejenia………………Rozmawiałem ze zwykłymi mieszkańcami Pabianic ….Mieszkańcy Pabianic są jacyś zaczadzeni – wydaje im się że utrata tramwaju to jest jakaś katastrofa…Pabianiccy robotnicy to jacyś prymitywni ludzie – nie potrafią sobie wyobrazić że zamiast tramwaju może jeżdzić coś lepszego……..Ci zadowoleni ludzie z tej fotografii cieszą się że zmarnują więcej pieniędzy niż twórcy Amber Gold ale oni nie mają tej świadomości i nie zostaną za to ukarani…A w Pabianicach był burdel tramwajowy i będzie burdel tramwajowy.

 6. Malycha jednak nic nie zrozumiała. Dobrze że się przynajmniej ubawiła troszkę. A pani Hodakowa od lat musi brać w obronę słabo rozgarnietych.

  1. moralizator ze zmiennym IP i fake`owym adresem :) widać ty nic nie rozumiesz. jesteś sfrustrowanym życiowym zerem.

 7. Przepraszam a za co Prezydencik dziękuję radnym z KKR w szerszym skrócie z kakao. Za siedzenie cicho ?

 8. Ile tego dofinansowania miało być? 88 mln. Niech kurczę pomyślą o wyłożeniu płyt betonowych w miejscu rozpadającego się asfaltu wzdłuż torów, bo wygląda to szpetnie. Jakbyście trochę bardziej poszaleli możliwe by było zrobienie wysepek przy przystankach między Żeromskiego a Łaską (po drugiej stronie skrzyżowania z 485 jeśli konieczne, też można zrobić).

Comments are closed.