Zakończył się dwuletni remont kaplicy cmentarnej – mauzoleum Kindlerów.
Na rewitalizację zabytku poszły środki Unii Europejskiej. Pieniądze na wkład własny – 600.000 złotych, przekazała parafii ewangelicko-augsburskiej fundacja „My kochamy Pabianice” Grażyny i Andrzeja Furmanów (CZYTAJ TUTAJ).
Wczoraj (8 października) otwarto odnowiony budynek. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kościołów: luterańskiego i katolickiego, a także władz świeckich.
Kolejne wydarzenia związane z otwarciem dziś i jutro.
W sobotę (9.10) o godz. 17.00 rozpocznie się koncert zespołu Emiria Trio: Ewelina Zawiślak (flet/flet altowy), Agnieszka Kołodziej (wiolonczela) oraz Agnieszka Przybylska (fortepian).
Jak czytamy na pabianice.luteranie.pl, w niedzielę (10.10), o godz. 10.30 “odprawione zostanie uroczyste nabożeństwo w liturgii spowiednio-komunijnej. Będzie to jednocześnie nabożeństwo na Dziękczynne Święto Żniw, w trakcie którego będziemy chcieli podziękować Stwórcy nie tylko za nasz chleb powszedni i wszelakie dary Boże, ale także w sposób szczególny zanosić dzięki za szczęśliwe zakończenie renowacji naszej kaplicy”
Historia
Budynek projektu Johannesa Wendego powstawał w latach 1907-1909. Ufundowała go Zofia Kindler po śmierci swego męża Ludwika (syna Rudolfa Kindlera).
Obiekt wzniesiono na planie kwadratu z półkolistą absydą od strony południowej. Narożniki zwieńczono kwadratowymi wieżami, a dach nakryto czteropołaciową kopułą. Półkoliste otwory okienne wypełnione zostały witrażami o secesyjnej stylistyce.
W 1911 roku Zofia Kindler przekazała mauzoleum parafii ewangelicko-augsburskiej z przeznaczeniem na kaplicę.
Rodzina Kindlerów była ważnym rodem fabrykanckim XIX-wiecznych Pabianic. Pozostał po nich m.in. neorenesansowy pałac z końca XIX w., w którym dzisiaj mieści się Urząd Skarbowy.
Przybyły do Pabianic w 1848 roku Rudolf Kindler pracował najpierw jako kierownik farbiarni u Beniamina Kruschego. Po 11 latach rozpoczął samodzielną działalność przemysłową. Kindler wraz ze swoimi synami – Ludwikiem i Oskarem założył fabrykę, która zajmowała się produkcją wyrobów wełnianych i półwełnianych. Rodzina Kindlerów oprócz wybudowania pałacu, wielkich zakładów produkcyjnych (tu, gdzie kilkanaście lat temu wybudowano Centrum Handlowe ECHO), zrealizowała szereg inwestycji budowlanych z myślą o swoich pracownikach: szpital, szkołę elementarną z biblioteką dla dzieci robotników. Na terenie zakładów zorganizowali jednostkę straży pożarnej. Dofinansowali też sporą kwotą budowę kościoła Najświętszej Marii Panny i szpitala miejskiego.
Archiwalne zdjęć z wnętrza mauzoleum TUTAJ
(Fot. pabianice.luteranie.pl)