FAKTY

Mauzoleum Kindlerów rywalizuje z katedrą Notre-Dame

Pabianicki zabytek na liście zagrożonych, bezcennych miejsc.

Światowy Fundusz Zabytków (World Monuments Fund) opublikował listę zagrożonych “perełek”. Prócz Świętej Doliny Inków i katedry Notre-Dame znalazło się na niej mauzoleum Kindlerów z cmentarza ewangelickiego w Pabianicach.

Takie listy ŚFZ tworzy co 2 lata. Eksperci wybrali spośród zgłoszonych 25 miejsc, które ich zdaniem są w największej potrzebie. Według fachowców zabytkom zagrażają np. klęski żywiołowe, rozgrywki polityczne, konflikty zbrojne, urbanizacja czy niewłaściwa konserwacja.

Wiosną przyszłego roku okaże się, które miejsca otrzymają finansowe wsparcie – do podziału jest 1 milion dolarów, a fundator to American Express. Przez ponad 20 lat amerykańska firma finansowa przekazała na wskazane przez WMF miejsca około 18 milionów dolarów (166 obiektów w 71 krajach).

Wiadomość o pabianickim unikacie obiegła media. Radio Zet zachęca: “Jeśli chcemy zobaczyć te miejsca, warto się pospieszyć – już wkrótce mogą zniknąć z powierzchni Ziemi”.

W przypadku naszego zabytku raczej takiej obawy nie ma. Mauzoleum jest obecnie remontowane ze środków Unii Europejskiej. Pieniądze na wkład własny – 600.000 złotych, przekazała parafii ewangelicko-augsburskiej fundacja „My kochamy Pabianice” Grażyny i Andrzeja Furmanów (informowaliśmy o tym w połowie marca).

Mauzoleum Kindlerów ma charakter ekumeniczny – odprawiane są tu pogrzeby każdego wyznania, a także świeckie. Budynek projektu Johannesa Wendego został wzniesiony w latach 1907-1909. Ufundowała go Zofia Kindler po śmierci swego męża Ludwika (syna Rudolfa Kindlera).

Oto pełna lista ŚFZ 2020 zagrożonych zabytków:

Kompleks Ontario Place w Toronto, Koutammakou w Togo (obszar krajobrazu kulturowego), Dystrykt Iwamatsu w Japonii, Park Rapa Nui w Chile, Pałac Alexan w Egipcie, Katedra Notre-Dame w Paryżu, Park Narodowy Tusheti w Gruzji, Świątynia Mam Rashan w Iraku, Gingerbread Neighbourhood na Haiti, Historyczne systemy wodne Deccan Plateau w Indiach, Stadion Sardar Vallabhbhai Pate w Indiach, Łaźnia Inari-yu w Japonii, Domy w Axerquía w Hiszpanii, Canal Nacional w Meksyku, Świątynia Choijin Lama w Mongolii, Tradycyjne birmańskie domy z drewna tekowego w Myanmar, Świątynie Chivas i Chaityas w Kathmandu w Nepalu, Bazar Anarkali w Pakistanie, Święta Dolina Inków w Peru, Mauzoleum rodu Kindlerów w Pabianicach, Bennerley Viaduct w Wielkiej Brytanii (zabytkowy wiadukt), Pomnik narodowy Bears Ears w USA, Ruiny Central Aguirre w USA, Tradycyjne domy żydowskie w Bucharze w Uzbekistanie, San Antonio Woolworth w USA.