KRUCHTA

Mąż i ojciec z Pabianic jutro zostanie wyświęcony

Jutro (sobotę 28 maja br.) 16 świeckich mężczyzn otrzyma z rąk arcybiskupa Grzegorza Rysia święcenia diakonatu. Jest wśród nich pabianiczanin Paweł Chmura z parafii św. Maksymiliana, żonaty i dzieciaty katecheta.

Pierwszy mąż i ojciec z Pabianic będzie odprawiał nabożeństwa i głosił kazaniaPaweł Chmura będzie za trzy lata głosił kazania. I nie tylko…, Mąż i ojciec niedługo zostanie wyświęcony pisaliśmy, towarzysząc medialnie Pawłowi Chmurze w etapach formacji. Przed nami historyczne wydarzenie. W najbliższą sobotę odbędą się pierwsze święcenia Diakonów Stałych w Archidiecezji Łódzkiej.

Diakon to (w ogromnym uproszczeniu) prawie ksiądz. Jego kompetencje są spore. Może odprawiać nabożeństwa, błogosławić śluby, prowadzić pogrzeby, udzielać komunii i głosić kazania. Nie wolno mu jednak sprawować mszy świętych, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych.

W ciągu trzyletniego okresu przygotowawczego kandydaci na diakonów uczyli się m.in. sprawowania liturgii, głoszenia kazań i śpiewu kościelnego. Święcenia diakonatu kandydaci na kapłanów mają pod koniec 5. roku seminarium. Diakoni pod koniec 6. roku są wyświęcani na kapłanów.

Świeccy mężczyźni będą także ślubować posłuszeństwo biskupowi diecezji i jego następcom. Zobowiążą się także – jak księża – do codziennego odmawiania brewiarza.

W krótkich nagraniach, opublikowanych na stronie archidiecezja.lodz. pl, przyszli stali diakon opowiadają o swoim powołaniu, przygotowaniu do święceń, o diakonacie, planach na posługę diakońską oraz obawach z nią związanych. Kandydat z Pabianic przedstawił się jako mąż, ojciec, nauczyciel religii w szkołach średnich oraz nadzwyczajny szafarz Komunii w DPS. Opowiada, jak na jego diakonat reagują najbliżsi. Najbardziej obawia się przeciętności. Chce dotrzeć na tzw. obrzeża, czyli m.. in. do zniechęconych do Kościoła instytucjonalnego. Pełna wypowiedź niżej ⬇️

 

Warunki

Ogólne kwalifikacje do diakonatu to m.in.: zdrowie fizyczne i psychiczne, głęboka religijność, łatwość nawiązywania kontaktów międzyludzkich, zaangażowanie w prace charytatywne.

Zgodnie z literą prawa kanonicznego kandydat do diakonatu stałego – mężczyzna nieżonaty i zobowiązujący się do celibatu – może przystąpić do święceń po ukończeniu 25. roku życia. Kandydat związany małżeństwem musi mieć ukończonych 35 lat i posiadać pisemną zgodę żony.

Historia

Posługę diakonatu stałego przywrócił w 1967 roku papież Paweł VI. Pierwszych pięciu żonatych mężczyzn wyświęcono na diakonów w 1968 roku w katedrze w Kolonii.

Według danych Katolickiej Agencji Informacyjnej z 2017 roku na świecie posługuje już około 45.255 stałych diakonów w 129 krajach.

W Polsce funkcję diakona dla świeckich mężczyzn wprowadzili biskupi w 2001 roku. Obecnie w naszym kraju jest 26 diakonów stałych.

4 maja wszedł w życie styczniowy dekret arcybiskupa Grzegorza Rysia o ustanowieniu Ośrodka Formacji Diakonów Stałych.

(Fot. Archidiecezja Łódzka)

..