FAKTY

Medal Komisji Edukacji Narodowej za walkę o apolityczność szkoły

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapowiedział uhonorowanie dyrektora Dariusza Jakóbka. Chodzi o najwyższe nauczycielskie odznaczenie – Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek nagrodzi zawieszonego przez władze Łodzi  dyrektora z Pabianic  – napisaliśmy w piątek. Zapytany w TVN24 o zawieszenie przez wiceprezydent Łodzi dyrektora, który zabronił używania symboli błyskawicy w szkołach podczas nauki zdalnej, powiedział: “To doskonałe zachowanie dyrektora, którego będę chciał uhonorować za walkę z ideologizacją dzieci”.

Jak ustaliliśmy, wkrótce ruszy procedura przyznania Jakóbkowi Medalu Komisji Edukacji Narodowej. To najwyższe odznaczenie resortowe w dziedzinie oświaty i wychowania. Przyznawane jest za szczególne zasługi w tym zakresie. W przypadku pabianiczanina uzasadnieniem będzie troska o apolityczność i neutralność światopoglądową szkoły.

Medalowi patronuje Komisja Edukacji Narodowej – pierwszy w Polsce i Europie centralny organ władzy oświatowej, powołany przez Sejm 14 października 1773 na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego.

Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali m.in. . Grzegorz Hanke i naczelnik wydziału edukacji UMP Waldemar Boryń, Elżbieta Szpakowska,  Jadwiga Przygocka, byłe dyrektor II LO, a także obecny kurator oświaty Waldemar Flajszer (jako dyrektor SP nr 3).

Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem Medal KEN nosi się po lewej stronie piersi, bezpośrednio po orderach i odznaczeniach państwowych. Odznaczeniu towarzyszy legitymacja w kolorze czerwonym, z wytłoczonym orłem barwy złotej.