FAKTY

Medale dla pabianiczan za walkę z komuną

Działacze opozycji z Pabianic odznaczeni. Jeden m.in. urządzał konspiracyjne lokale, drugi obrzucił jajkami pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe.

Z okazji 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” wręczono w Łodzi Medale za Zasługi w Walce o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13.XII.1981 – 4.VI.1989. W gronie odznaczonych znaleźli się pabianiczanie: Marek Łącki i Andrzej Miegoń.

Andrzej Miegoń (na zdjęciu) – rocznik 1945, rzemieślnik; m.in. organizował struktury NSZZ „Solidarność” Indywidualnego Rzemiosła w Pabianicach. Uczestniczył w przygotowaniu na terenie naszego miasta dwóch konspiracyjnych lokali mieszkalnych dla osób ukrywających się, a także zapasowego lokalu z przeznaczeniem na drukarnię lub na magazyn. W roku 1983 przesłuchiwany w KWMO w Łodzi, odmówił podpisania „lojalki”.

Urodzony w 1958 roku Marek Łęcki pracował jako monter w WSS Społem, Z-d Produkcyjny w Łodzi, Z-d Piekarniczy w Pabianicach i w Pabianickiej Fabryce Żarówek „Polam”. Podczas rozklejania ulotek w piekarni został zatrzymany i doprowadzony do komendy MO – 16 grudnia 1981 internowany w ZK w Sieradzu, od stycznia do 23 lipca 1982 w Ośrodku Odosobnienia w Łowiczu. Od 1987 roku podjął współpracę podziemną z Markiem Chwalewskim, uczestniczył w drukowaniu jego gazetki „Co Wy Na To?”. Wziął także udział w zorganizowanej przez siebie akcji obrzucenia pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe jajkami napełnionymi mieszanką farb.

Medal za Zasługi w Walce o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13.XII.1981 – 4.VI.1989 został ustanowiony przez Jerzego Kropiwnickiego. Intencją pomysłodawcy było zauważenie i utrwalenie zasług osób zaangażowanych w walkę o niepodległość naszej Ojczyzny i prawa człowieka. Kropiwnicki zaprosił do Kapituły Medalu 13 osób, którym w pierwszej kolejności przyznał to odznaczenie.

Po ponad 15 latach działania, 31 sierpnia 2017 Kapituła Medalu zakończyła działalność. Zasiadał w niej jeden pabianiczanin – działacz opozycyjny Henryk Marczak. Podczas uroczystości przedstawiciel Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczy członkom Kapituły medale “Pro Patria”.


9 komentarzy do “Medale dla pabianiczan za walkę z komuną

 1. DZIĘKUJEMY DZIAŁACZOM SOLIDARNOŚCI ZA BEZROBOCIE WIELOLETNIE KOLEJKI DO LEKARZY-za Komuny kolejek do lekarzy nie było. a dentystka w szkole była za darmo z ubezpieczenia.
  DZIĘKUJEMY DZIAŁACZOIM SOLIDARNOŚCI ZA UNIĘ EUROPEJSKĄ NARZUCAJĄCĄ NAM KONTYNGENTY ,,UCHODŹCÓW” BEZ WASZEJ LIPNEJ WALKI Z KOMUNĄ NIE BYLI BYŚMY ZAGROŻENI UBOGACANIEM KULTUROWYM-ZA TE WSPANIAŁE SUKCESY DZIĘKI WAM!!!
  O CZEŚĆ WAM PANOWIE MAGNACI !!!

  1. Za komuny to były czasy!!! Sklepy pełne towarów, a zarobić można było miesięcznie całe 20 $. A teraz biedny Staś ormowiec nie może się odnaleźć, bo za komuny do lekarza wchodził bez kolejki. Macie towarzyszu amnezję. A co do unii i nachodźców zgadzam się na 100%.

   1. Żyłeś w tych ,,złych” czasach Komuny? Czy tylko czytałeś w opracowaniach IPN-u i jesteś wielbicielem morderców zwanych ,,żołnierzami wyklętymi”? Towary w sklepach były, a jak nie było ich w sklepach to były na czarnym rynku ot na łódzkich Halach na Górniak, tak samo jak dziś masz tańszy tytoń na tych samych Halach z przemytu. A co do nachodźców z Ciapatalandii to niedługo będziesz mógł się wykazać bohaterstwem walcząc na West-froncie z islamistami na gruzach Berlina, no bo Berlin będzie niedługo leżeć tam gdzie dziś jeszcze stoi…i dobrze Ci gimbazo, zasłużysz sobie ryzykiem na status weterana i wojennego bohatera. A co ORMO to nie było kłopotów z kibolami jak dzisiaj, dostaliby lanie na ulicy od ORMOwców i poszli by do puchy na resocjalizację tak z pięć latek.

    1. Źle mnie zrozumiałeś. Co do unii i nachodźców zgadzam się Z TOBĄ na 100%. Natomiast, jeżeli ponoć za komuny (koniec lat 70 i 80) towary w sklepie były to chyba zaopatrywałeś się w Konsumach. Jeśli by były, to po co całe noce stały pod nimi kolejki. Co do ORMO – trzeba być chorym, żeby tą komunistyczną jaczejkę popierać.

     1. To Ty nie rozumiesz, towary były, niewidzialna Ręka rynku ustalała ceny na poziomie umownym jak i teraz, na Czarnym Rynku, widzę, że nie znasz pojęcia Czarnego rynku. dziś na Czarnym Rynku masz: narkotyki, dopalacze i tytoń po niższej niż akcyzowa cenie. Czasem też alkohol z przemytu. ORMOwcami byli zwykli obywatele, tacy jak radny łaski Stanisław Kołodziejski, który obezwładnił Juliana S. bijącego burmistrza łaskiego Szkudlarka. dziś nie masz ORMO ale bandy kiboli i musisz im bólić za ochronę przed nimi samymi, aby Tobie nie zniszczyli samochodu lub nie podpalili Twojej chałupy.

     2. Bel Mondo i na koniec, jak Julian S. ten co pobił burmistrza Łasku, zrobiłby to za Komuny w 1987 to dziś byłby dostał medal za ,,walkę z komuną” i byłby ,,bohaterem solidarności”. A teraz za wyrażenie gniewu ludu jest uznany za ,,bandytę”. Wiesz Bel Mondo jak to się nazywa? Nazywa się to obłudą.

   2. Działacze SOLIDARNOŚCI wiedzą jak było i jak jest i do czego Polskę doprowadzili, a teraz będą musieli wykazać się na West-froncie z islamistami, no ale najpewniej stchórzą tłumacząc się starością, że nie te lata, nie te oczy….plugawcy. Mogą wmawiać młodzieży jak ,,walczyli” ale moje pokolenie wie jak było i co to była za ,,walka”. Należy się wam za taką ,,walkę” więzienna cela z dożywotnim utrzymaniem na koszt podatników a nie medale które sami sobie wręczacie. Jaki dobrobyt nam zrobiliście to widać np. w Warszawie, HGW to też stara działaczka opozycji solidarnościowej, gdzie teraz jesteście jak ratusz warszawski wywala mieszkańców na bruk od lat? ,,Medale” sobie wręczacie, ot gdzie jesteście!,,Zasłużeni” tfu!

  1. Co gorsze Bel Mondo Komuna wraca pod postacią 500+. To czysty Komunizm takie rozdawnictwo i kto to robi? PiS! A powinien panować Dziki Kapitalizm! Skoro Kaczyński używa komunistycznych rozwiązań redystrybucji dóbr doczesnych to jest praktycznie Komunistą! Więc po co z Komuną ,,walczył”?

Comments are closed.