FAKTY

Michalina jeździeckim odkryciem

Michalina Szmytka, uczennica I LO, w finale Halowego Pucharu Polski w skokach przez przeszkody (w kategorii młodych jeźdźców) zdobyła srebrny medal. Tor pokonywała na wałachu Comet 235. Branżowy portal tylkoskoki.pl nazwał ją odkryciem zawodów.

Michalina ma 19 lat, pochodzi z Kolumny i tam mieszka. Teraz jest w trakcie pisania matury w I Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach (chodzi do klasy o profilu matematyczno-geograficznym). Na koniach jeździ od dawna – pasją zaraził ją tata, ale dopiero z czasem zrodziła się myśl o skokach. Pierwszym sportowym koniem był Ericsson, a dwa lata temu w Niemczech kupili 7-letniego wówczas Cometa.

„Początki były bardzo trudne. Był niesamowicie silny i kompletnie nie mogłam sobie z nim poradzić. Na pierwszych zawodach nie mogłam nawet skoczyć przeszkody na środku, tylko skakałam nad stojakami. Zero kontroli, nie mogłam nad nim zapanować! Po prostu nie mam tyle siły fizycznej, żeby złapać go za »pysk«. (…) Dopiero po jakimś czasie Comet mi zaufał. Zobaczył, że nic mu nie zrobię i powoli dochodziliśmy do takiego momentu, w którym wszystko układa się idealnie” – czytamy w wywiadzie.

Ćwiczy przy domu – ma plac kwarcowy, halę (namiotową), stajnię, padoki. Skacze razem z 17-letnim bratem Antkiem, który idzie drogą siostry (i też chodzi do I LO). Trenerem Michaliny jest Belg Bernard Demets – do Kolumny przyjeżdża średnio 2 razy w miesiącu na kilka dni. Pomaga jej także Joanna Rosicka.

To pierwszy rok Michaliny w młodych jeźdźcach. Jadąc na Halowy Puchar Polski nie spodziewała się, że stanie na podium, choć formę zwiastował świetny występ na zawodach w Linz (jako jedna z dwóch zawodników bezbłędnie pokonała konkurs Grand Prix 145 cm zaliczany do światowego rankingu). Skoki to jej największa pasja, ale po maturze planuje studia o charakterze biznesowo-menedżerskim.

– Tak naprawdę dopiero zaczynam przygodę z profesjonalnymi skokami. Wyniki są dla mnie zaskoczeniem, ale podnoszę poprzeczkę – kolejny mój cel to załapanie się do kadry narodowej na Mistrzostwa Europy – mówi Michalina portalowi pabianice.tv

PRZECZYTAJ WYWIAD NA TYLKOSKOKI.PL

(Fot. zbiory prywatne)