FAKTY

Miele w Ksawerowie: wiosną koniec budowy

Potężny zakład produkcyjny powstał w mgnieniu oka.

Zaledwie 8 miesięcy temu wmurowano kamień węgielny pod budowę Miele w Ksawerowie (czytaj TUTAJ i TUTAJ), a część budowlana hali produkcyjnej jest już gotowa – inwestor właśnie zaczął montaż urządzeń i maszyn. Trwają także prace wykończeniowe na zewnętrznym terenie fabryki oraz wewnątrz budynku biurowca. Wszystko wskazuje na to, że wiosną inwestycja zostanie skończona.

Budowa fabryki pralek na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ksawerowie została “przyklepana” w listopadzie 2017 roku. Obiekt Miele, niemieckiego producenta AGD z segmentu premium, mieści się przy ulicy… Miele. Za wyborem Ksawerowa jako lokalizacji przemawiała dobra infrastruktura, na przykład autostrada A2 Berlin-Warszawa. Tajemnica sukcesu tkwi także w perspektywicznej polityce. Ksawerów już dwa lata temu wybudował drogę o podwyższonej jakości, która przecina tereny strefy. Z rozmachem inwestuje też w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną.

Inwestycja warta jest 200 mln zł. Oznacza większe wpływy do budżetu gminy – wzrost na poziomie ok. 3-4 milionów zł. To także szansa na dynamiczny rozwój ościennych gmin. Miele może wygenerować ponadto rozwój handlu czy usług, a poszukujący dobrej pracy zakotwiczą w Ksawerowie. W pierwszym etapie w zakładzie znajdzie zatrudnienie 400 pracowników. Docelowo ma tam pracować 1500 osób. Nowy zakład, zgodnie z planem, ruszy w 2020 roku, by początkowo produkować 250 tys. pralek rocznie.

Przypomnijmy – od września ub. roku w ZS 1 działa klasa pod patronatem spółki Miele Technika (CZYTAJ TUTAJ). Uczniowie zdobędą zawody: mechatronika, operatora obrabiarek skrawających i operatora maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Producent AGD miałby m.in. partycypować w kosztach wyposażenia i modernizacji bazy dydaktycznej szkoły, pomagać w opracowaniu programu nauczania czy wskazać najistotniejsze potrzeby z punktu widzenia przyszłego pracodawcy.

(Fot. UG Ksawerów)

Tagi: