OPINIE

Mieszkaniec krytycznie o nowym sposobie dostarczania odpadów

Zdaniem naszego czytelnika telefoniczne umawianie się jest bezcelowe i łącznie z wymogiem wcześniejszej segregacji może prowadzić do zaśmiecania lasów. Ratusz nie zgadza się z takim podejściem i proponuje rozwiązanie.

Od wczoraj, 23 kwietnia, funkcjonuje, ale z zastosowaniem niezbędnych ograniczeń (epidemia), punkt odbioru odpadów przy ul. Warzywnej 6. (CZYTAJ TUTAJ)

Na rygory krytycznie spojrzał nasz czytelnik. Napisał: “Ludzie przyjeżdżają z przyczepami lub busami i segregują na miejscu wyrzucając śmieci do odpowiednich kontenerów. Nie da się wszystkiego wcześniej przygotować do “wglądu”, ponieważ segregacja odbywa się na bieżąco. Nigdy nie zaobserwowałem tam skupisk ludzkich, a telefoniczne umawianie się jest totalnie bezcelowe. Pod bramą jest na tyle miejsca, że auta mogą po prostu zaczekać w kolejce. Część osób korzystających musi wynająć przyczepę czy auto. Jeśli więc będziemy utrudniać logistykę i rozwijać biurokrację lasy będą pełne śmieci”.

Urząd Miejski tak odpowiedział na przesłaną uwagę:

“Sposób ustalenia segregacji odpadów w PSZOK-u jest wymogiem wynikającym z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości. Nie ma przeszkód, aby np. na przyczepę z gruzem wrzucić worek z wysegregowanymi odpadami zielonymi, worek z tekstyliami, worek z opakowaniami po farbach. Przywiezienie posegregowanych odpadów przyspieszy rozładunek w PSZOK-u. Należy pamiętać, że droga do punktu jest drogą wspólną PSZOK oraz ZDM i ZGM, i czekające w kolejce pojazdy nie powinny blokować drogi. Zapis na konkretną datę oddania odpadów nie powinien utrudniać wynajęcia przyczepy”.