FAKTY

Miliony pod choinkę

Gmina Dobroń dostanie 16 mln złotych. Marszałek Witold Stępień i wójt Robert Jarzębak podpisali umowę o dofinansowanie.

Deszcz pieniędzy spada właśnie na niewielką gminę Dobroń (ok. 7,5 tys. mieszkańców). Chodzi o fundusze UE w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Do projektów wartych ok. 30 mln zł Unia dopłaci ponad połowę.

Na pierwszy rzut idzie inwestycja o wartości 19,5 mln zł – obejmie termomodernizację 12 budynków na terenie gminy (m.in. szkoły i budynki komunalne – w tym siedziba UG). Wedle drugiego projektu ponad 10 mln zł zostanie przeznaczone na budowę przedszkola wraz z salą gimnastyczną. Ogromnym atutem nowego budynku przedszkola będzie jego tzw. pasywność, która polega na wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań energooszczędnych. Koszt ogrzania jednego metra kwadratowego będzie wynosił około 1,5 zł, a nie –  jak dotychczas – 45 zł.

To pierwszy tak potężny zastrzyk dla gminy. Całe przedsięwzięcie wójt Robert Jarzębak nazwał „skokiem w przyszłość”, a marszałek Witold Stępień postawił gminę Dobroń za wzór innym samorządom. Okazuje się, że można skutecznie sięgać po środki unijne i na dodatek robić to z rozmachem. Projekty będą realizowane w latach 2017-18.