FAKTY

Młodzieżówka SLD uczciła urodziny Edwarda Gierka

6 stycznia 1913 urodził się Edward Gierek, I sekretarz KC PZPR w latach 1970-1980. Na Facebooku Federacja Młodych Socjaldemokratów opublikowała post. Przedstawia w nim dokonania  przywódcy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Post udostępniła na swoim FB szefowa pabianickich struktur FMS Aleksandra Stasiak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej. Towarzysz Edward przedstawiony w nim został jako wizjoner i wielki budowniczy kraju.

Czytamy m.in. : ” My jednak doceniamy go przede wszystkim jako wielkiego budowniczego Polski. To właśnie w „dekadzie Gierka” nasz kraj cieszył się najdynamiczniejszym rozwojem. Polityka Pierwszego Sekretarza była poluzowaniem zaciśniętego przez Gomułkę pasa i czasem społecznego odprężenia. Podniesiono najniższe pensje, emerytury i zasiłki rodzinne. Prężnie rozwijał się przemysł i publiczne budownictwo – stawiano do 300 tyś mieszkań rocznie. Polska stała się producentem wielu wysokiej jakości nowoczesnych produktów przemysłowych o standardzie akceptowanym na Zachodzie. Postawiono autostrady i słynne „gierkówki”, czyli drogi szybkiego ruchu. W ciągu pięciu lat liczba samochodów na polskich drogach wzrosła o pół miliona. Z zainwestowanych w infrastrukturę ponad 20 miliardów dolarów, powstał majątek, który w latach 90 i na początku XXI wieku został sprzedany kilka razy drożej.

Tęsknota za Edwardem Gierkiem wciąż jest widoczna w narodzie. Starsi z sentymentem wspominają Fiata 126p i coca colę – i że ogólnie było tak jakoś lepiej. Młodzi tęsknią za konkretami – bezpieczeństwem socjalnym, których doświadczyli ich dziadkowie. Problemy mieszkaniowe, niskie zarobki, niepewność zatrudnienia, brak solidarności społecznej to obecnie jedne z większych problemów naszego pokolenia”.