FAKTY

Mnóstwo zgonów, ale i więcej narodzin

Pogłębiła się umieralność, o wzmożeniu której napisaliśmy we wrześniu. Do zgonów koronawirus prowadzić może pośrednio – z powodu trudniejszego dostępu do lekarzy, coraz bardziej skupionych na walce z COVID-19.

W tym roku od stycznia do października włącznie USC w Pabianicach wystawił 1209 aktów zgonu. W tym samych okresie roku ubiegłego – 909, a więcej niż pod sam koniec 2016 roku (wtedy – 1147).

Liczba zmarłych w poszczególnych miesiącach w tym i ubiegłym roku waha się w granicach 73- 119 (średnio – 96). Jeżeli przez dwa kolejne miesiące przybędzie 192 (96 x 2)  zgony, czyli sytuacja drastycznie nie pogorszy się, to na koniec roku byłoby 1401 zmarłych. To o 453 więcej niż np. w całym 2018 roku. Trudno w obliczu obecnej tendencji spodziewać się cudów, a bardziej jej pogłębienia.

Cały czas utrzymuje się jednak niepokojąca tendencja – zgonów jest prawie dwa razy więcej niż urodzeń. TUTAJ

Całkiem inna sytuację mamy  w Gminie Ksawerów. Z porównania miesięcy styczeń – wrzesień wynika, że w bieżącym roku zmarło tu mniej osób niż w 2019. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Dzieci próbują nadrobić straty

Dobra wiadomość jest taka, że od stycznia do października 202o roku przybyło 610 pabianiczan, czyli o 64 więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Dla porównania – w całym 2018 roku przyszło na świat 535 maluchów znad Dobrzynki. Sprawdź  TUTAJ

Już na pierwszy rzut oka widać, że i tak mamy ujemny przyrost naturalny, urodzenia nie nadążają za rosnącymi zgonami.

Co nas bardziej zabija?

Czy wzrost zgonów wiąże się z epidemią koronawirusa? Na pewno nie ma bezpośredniego z nią z związku. Od 16 czerwca, kiedy to odnotowaliśmy pierwszy śmiertelny przypadek koronawirusa w naszym powiecie do wczoraj zmarły tylko 23 osoby  . To kropla w morzu zwyżkującej umieralności z powodu innych chorób.

O tym, że wzrost zgonów może być pośrednio spowodowany koronawirusem z powodu trudniejszego obecnie dostępu do opieki medycznej napisaliśmy ponad dwa miesiące temu TUTAJ.

Z diagnostyka i leczeniem innych chorób będzie coraz gorzej, gdyż biały personel jest przekierowywany na front walki z COVID-19.