FAKTY

Mobilny punkt pobrań wymazów regularnie w Pabianicach. Gdzie i kiedy?

Pabianiczanie, by zrobić wymaz w kierunku koronawirusa, nie będa musieli podróżować już do Łodzi czy Łasku.

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi  uruchomiła mobilny punkt pobrań przy ul. Konopnickiej 39a. Funkcjonuje on w godzinach: 13.15 – 17. 30. Informacje pod numerem: 511 865 773.

[AKTUALIZACJA] Godziny pobierania ulgają zmianom, dlatego warto upewnić się.

Za testy i pracę punktów płaci ŁOW NFZ.

Z wymazów w punktach skorzystają m.in. pacjenci na zlecenie lekarza POZ i przyszli kuracjusze, dla których negatywny wynik testu jest warunkiem rozpoczęcia leczenia w sanatorium – mówi Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddzialu NFZ.

Warunkiem wyjazdu na leczenie sanatoryjne jest negatywny wynik testu w kierunku koronwirusa. Przyszli kuracjusze mogą wykonać test w punkcie pobrań nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany (dlatego warto przekazać uzdrowisku swój numer telefonu – to ułatwi kontakt). W przypadku negatywnego wyniku testu – uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia. Wyniki testu będzie także Internetowym Koncie Pacjenta.

W naszym województwie Łódzki NFZ wspólnie z wojewodą łódzkim i placówkami medycznymi oraz Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego zorganizował 26 takich punktów. W Polsce jest już 376 takich punktów pobrań.

Rozbudowa sieci mobilnych punktów wymazów jest elementem jesiennej strategii Ministerstwa Zdrowia w walce z COVID- 19. W związku ze spodziewanym nasileniem infekcji o tej porze roku może być więcej skierowań na testy.