FAKTY

Mogą przepaść prawie 4 unijne miliony na remont SOR

Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pod znakiem zapytania. Niedotrzymanie terminu może oznaczać utratę dofinansowania z UE.

Wczoraj PCM unieważniło przetarg na remont SOR. Jedyny oferent zaproponował kwotę sięgającą prawie 6 milionów zł, co o prawie dwa miliony przekracza środki na ten cel (ZOBACZ DOKUMENT).

Prawie 4 miliony zł na modernizację pomieszczeń SOR pochodzi ze środków Unii Europejskiej. O przyznaniu dofinansowania, które rozdysponowało Ministerstwo Zdrowia, informowaliśmy TUTAJ. Prace budowlane i instalacyjne to część inwestycji. Obejmuje ona także zakup sprzętu i budowę lądowiska.

PCM całkowitą wartość projektu obliczyło na 7.350.000 zł. Umowa z Ministerstwem Zdrowia na dofinansowanie została podpisana 15 grudnia 2017 roku. Na realizację projektu szpital ma od tej daty 2 lata.

Kolejna procedura przetargowa zajmie znów sporo czasu. Nie wiadomo nawet, czy zgłosi się choć jeden chętny. Modernizacja wymaga kilkunastu miesięcy pracy. W terminie trzeba się też zmieścić z budową lądowiska, którego nie widać.

Niedotrzymanie terminu lub niewypełnienie zadania zapisanego w umowie to główne przyczyny zwrotu unijnej gotówki.

***

Przypomnijmy, że PCM straciło 85 tys. zł z powodu nieprzemyślanych ruchów przy konkursie na ambulatoryjne świadczenia w poradni zdrowia psychicznego – CZYTAJ TUTAJ.

Tagi:

6 komentarzy do “Mogą przepaść prawie 4 unijne miliony na remont SOR

 1. Niestety, nie ma ludzi do pracy, na Ukraińców nie ma juz co liczyć, nie startują więc firmy w przetargach. Ta plaga nie dotyczy tylko Pabianickiego szpitala, ale i wiele innych instutucji w Polsce. Przetargi do 500tys są jeszcze w miarę popularne, ale te największe niestety :(

 2. Na jakiej podstawie pan Adam Marczak informował, że brakuje tylko 650 tys zł? Skoro okazuje się iż trzeba było unieważnić przetarg z powodu braku ok 2mln zł.

 3. Tak to jest kiedy rządzą amatorki a i nadzór właścicielski kuleje. Szkoda przegranych szans :-(

 4. czy do przetargu staneła firma budowalana która miała kłopoty z remontem ginekologii ???
  niestety niedoszacowanie kosztów budowy i remontów SORów w Polsce to jest prawdziwy problem w tych wnioskach o dofinansowanie jak rowniez bezkrytyczne chyba przyklepywanie tych wniosków przez komisje w ministerstwie zdrowia które te wnioski weryfikowały
  jesli wystarczy na mury to brakuje na sprzet – brak dobrego wyjscia

  1. Powiedzmy szczerze i najlepiej by media nagłośniły jaką patologią są przetargi w naszych realiach. Firmy “niedoszacowują” z prostej przyczyny, by wygrać przetarg. W realiach wygląda to tak:

   Firma daje niską cenę i wygrywa przetarg.
   Firma kupuje największy badziew jaki jest dostępny by zejść z kosztów.
   Firma wynajduje “prace dodatkowe” które trzeba wykonać, a o których nie było wiadomo wcześniej.
   Inwestycja za ogromne pieniądze jest wykonana i po 2-3 latach zaczyna się sypać i koło się zamyka.

   Co do Ukraińców o których Znafca powiedział to ma rację. Bardzo dużej firmie na B, która drogi między innymi buduje, bardziej opłaca się płacić kary po wygranym przetargu niż zwiększyć pensje, by w ogóle rozpocząć pracę (o dotrzymaniu terminu nie wspomnę) Bo za 20zł/h nie chce się wykonywać prostej fizycznej pracy, kiedy można leżeć w domu i ciągnąć socjal pod różnymi postaciami.

   1. Bob, dodajmy do tego zmowę cenową, bo nie wierzę, że modernizacja tramwajów (przetarg pabianicki czy łódzki) tak różnił się od wstępnych kosztorysów. Idą wybory a firmy to wykorzystują, takie mam wrażenie. Oby nasz prezydent nie uległ zwycięskiej firmie na P. Zobaczysz, ze w przyszłym roku będzie taniej.

Comments are closed.