FAKTY

Możemy oglądać na żywo już wszystkich radnych. Rekordowa oglądalność sesji o… alkoholu

Nie tylko mieszkańcy Pabianic, ale i okolicznych gmin, mogą oglądać swoich radnych na ekranie komputera czy telefonu.

Nowelizacje ustaw samorządowych od początku tej kadencji nałożyły na samorządy obowiązek transmisji obrad sesji sejmików, rad powiatowych, miejskich i gminnych.

29 listopada na żywo zadebiutowali radni powiatowi. Aby obejrzeć ich na żywo (bądź zapoznać się ze zarchiwizowanym już nagraniem), należy wejść TUTAJ. Starostwo wzbogaciło się nie tylko o dwie kamery szybkoobrotowe, ale i elektroniczny system do głosowania i zarządzania debatą. Dostawa urządzeń kosztowała 81.921,23 zł brutto. Miesięczny abonament dostępu do usługi streamingu wynosi 366,54 zł brutto.

Pionierskie Pabianice

Co w powiecie jest nowością, znają już pabianiczanie – w mieście sesje były transmitowane już w poprzedniej kadencji z uwagi na projekt „e-Pabianice”.

Nasza redakcja jako jedyna wśród lokalnych mediów zaangażowała się w promowanie sesji online. W ubiegłym roku wiele wskazywało na nieuzasadniony opór prezydenta wobec tego przedsięwzięcia. Tym bardziej ucieszyło nas  potem merytoryczne i skuteczne podejście do tematu. Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Otrzymaliśmy 317.158 zł unijnej dotacji, a cały projekt warty jest 523.630 zł (CZYTAJ TUTAJ). Zamówienie obejmuje:

• system transmisji online i zarządzania obradami Rady Miejskiej,
• system elektronicznej dystrybucji dokumentów pomiędzy Biurem Rady a radnymi,
• system transmisji audio-video z obrad do Internetu z wykorzystaniem kamer obrotowych,
• system nagłośnienia i projekcji w sali, gdzie obradują radni,
• szkolenie dla użytkowników, czyli radnych i urzędników zarządzających systemem.

Obraz i dźwięk z posiedzeń RM są dostępne przez aplikację na stronie internetowej Urzędu Miejskiego (również z nagraniami archiwalnymi). Zamontowane w sali dwie szybkoobrotowe kamery są zsynchronizowane z systemem do zarządzania obradami. Takie rozwiązanie pozwala m.in. bezpośrednio pokazać wyniki głosowania, nakładać napisy na obraz (np. nazwisko i funkcję przemawiającego) i automatycznie archiwizować materiał.

Dotychczas było siedem sesji online. Z dwóch sesji, mimo że były online, nie udało się zarchiwizować dźwięku, dlatego nie są udostępnione, ale oczywiście są z nich oddzielne nagrania audio w BIP. Nagranie z pierwszej sesji tej kadencji odbywało się we Dworze Kapituły Krakowskiej, była transmisja online i wkrótce nagranie zostanie udostępnione.

Największą oglądalnością na żywo cieszyła się pierwsza sesja 27 lipca, kiedy radni dyskutowali o piciu alkoholu w miejscach publicznych. System odnotował wówczas aż 930 połączeń live (CZYTAJ TUTAJ). Ostatnia sesja (28 listopada) to 298 połączeń.

Transparentnie też w gminach

Swoich radnych mogą oglądać także mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego czy gmin: Pabianice, Ksawerów, Dłutów, Dobroń. Tu skromniej – obraz i dźwięk są gorszej jakości. Wydatki nie były tak duże, np. w gminie Dłutów na sprzęt i oprogramowanie wydano 40 tys. zł. Jest jedna kamera, radni głosują posługując się tabletami.

Wójt gminy Dłutów Grażyna Maślanka-Olczyk z nowego systemu głosowania jest zadowolona: – Nasi radni szybko opanowali sztukę posługiwania się nowoczesnymi rozwiązaniami – mówi pani wójt.

W podobnym duchu wypowiada się wójt gminy Dobroń Robert Jarzębak, a dla polepszenia dźwięku już planuje zakup większej liczby mikrofonów.


Jeden komentarz do “Możemy oglądać na żywo już wszystkich radnych. Rekordowa oglądalność sesji o… alkoholu

  1. Jak tak dalej pójdzie, to jeszcze bądziemy mieć Referenda Ludowe! Bądziemy jak Szwajcaria! Bądziemy bogaci! I bądziemy szczęśliwi! Jeszcze tylko sto pięćdziesiąt lat i bądziemy mieć demokrację! ;-)

Comments are closed.