Przed Urzędem Miejskim w Pabianicach – wystawa Elżbiety Dzikowskiej „Różne oblicza piękna. Co robią kobiety żeby się podobać?” .
Znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska udowadnia, że pojęcie piękna jest względne – zależy od szerokości geograficznej, a w kontekście wielowymiarowości etnicznej tym bardziej o gustach się nie dyskutuje… Warto przyjrzeć się zdjęciom i poczytać krótkie opisy. Spacer wśród zdjęć z pewnością poszerzy wiedzę o świecie, pogłębi wrażliwość, pozwoli odbyć w czasie pandemicznych ograniczeń bezcenną podróż w przestrzeni.
Ekspozycja potrwa do 27 kwietnia. Na fotografiach – kobiety z różnych kręgów kulturowych, rozmaitych ras i religii. Łączy je jedno – chęć podobania się.
“Pojęcie piękna kształtuje również tradycja, w imię której kobiety poddają się często okrutnym rytuałom, aby zdobyć zainteresowanie mężczyzn.” czytamy na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury W Pabianicach, który zorganizował plenerową wystawę.
Jak opisuje Elżbieta Dzikowska: „Najbardziej pierwotną ozdobą były zapewne kwiaty, malowanie ciała, a potem tatuaż i skaryfikacja, czyli nacinanie skóry. Do dzisiaj malują swoje ciała w oryginalne wzory Indianie amazońscy, plemiona z południowej Etiopii, dziewczynki z Birmy, kobiety z Madagaskaru. Czasami ma to znaczenie magiczno-obrzędowe, innym razem zdobi, a zarazem chroni skórę przed słońcem i ukąszeniami owadów. Najosobliwszą biżuterią, z jaką się zetknęłam, były gliniane, ozdobne plakietki widniejące w dolnej wardze kobiet z etiopskiego plemienia Mursi.” Z kolei „Kobiety z plemienia Padaung (Birma) od dzieciństwa noszą na szyi bransolety, których ciężar dochodzi do 8 kilogramów (…)”„(…) biżuteria przede wszystkim wyróżnia, informuje. Mówi o przynależności do określonego rodu, grupy społecznej i plemiennej, a także o zamożności, stanie cywilnym.”
Uwaga ,konkurs
MOK dla mieszkańców miasta oraz gminy Pabianice ogłosił konkurs fotograficzny pod nazwą “Najbardziej inspirująca stylizacja mieszkanek miasta i gminy Pabianice”. To kontynuacja tematyczna wystawy. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych fotografii ukazujących najbardziej inspirujące stylizacje modowe mieszkanek miasta i gminy Pabianice. TUTAJ regulmin konkursu.
O autorce
Elżbieta Dzikowska rodziła się w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim – najpierw filologię chińską, potem historię sztuki. Pracowała w miesięcznikach „Chiny”, „Kontynenty” w Tygodniku Kulturalnym „Radar”, w Redakcji Filmowo-Telewizyjnej TELE-AR i w Interpress-Filmie.
Napisała kilka książek o Ameryce Łacińskiej. Przedstawiła 50 wywiadów z artystami w albumie „Polacy w sztuce świata”. Jest autorką przewodnika „Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce”. Przez wiele lat prowadziła z mężem, Tony’m Halikiem, program telewizyjny „Pieprz i wanilia”, potem sama realizowała program „Groch i kapusta”.
Była kuratorem indywidualnych prezentacji znanych artystów polskich i zagranicznych. Z Wiesławą Wierzchowską przygotowała dwie wielkie wystawy: „Jesteśmy” (sztuka emigracyjna) dla warszawskiej ZACHĘTY, w 1991 roku i „Ars Erotica” dla Muzeum Narodowego w Warszawie, w 1994 roku.
Dużo podróżuje, jest członkiem Polskiego Oddziału „The Explorers Club” i Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Posiada wiele odznaczeń. Jej pasją jest fotografia i odkrywanie Polski. Mieszka i pracuje w Warszawie.