FAKTY

Murem za muralem gen. Arkuszyńskiego

Malowidło ma powstać na byłej siedzibie UB przy ul. Gdańskiej.

Pabianicki ONR złożył do prezydenta Grzegorza Mackiewicza pismo z prośbą o wydanie pozwolenia na stworzenie w Pabianicach muralu poświęconego lokalnemu bohaterowi gen. Aleksandrowi Arkuszyńskiemu.

Gen. Arkuszyński ps. „Maj” wykazał się szczególną niezłomnością w walce o niepodległość z dwoma zaborcami, jakimi byli naziści i sowieci. We wniosku czytamy m.in.: „My, obywatele Pabianic, jesteśmy winni oddać honory temu wielkiemu człowiekowi. Dlatego w ramach upamiętnienia kolejnej rocznicy odbicia więźniów z urzędu bezpieczeństwa w Pabianicach, przez gen. Aleksandra Arkuszyńskiego w dniu 10 czerwca 1945 roku, składamy prośbę do władz miasta o zezwolenie na stworzenie przez nas muralu patriotycznego poświęconego wyżej wymienionej akcji »Bez jednego wystrzału«”.

Jako miejsce docelowe proponowany jest mur kamienicy przy ulicy Gdańskiej 6, gdzie w 1945 roku mieściła się siedziba urzędu bezpieczeństwa. Miejsce to zostało wybrane, by uświadomić, co wydarzyło się 10 czerwca ’45 w tym budynku. O akcji odbicia więźniów, na portalu pabiaNICE.tv pisał historyk Przemysław Stępień – TUTAJ.

Finalny projekt muralu miałby zostać wyłoniony poprzez miejski konkurs (dla mieszkańców całego powiatu). Mural stworzą miejscowi artyści. Osoby, które chciałyby zaangażować się w przedsięwzięcie, mogą kontaktować się z lokalnymi działaczami ONR (brygadalodzka@gmail.com, 690-908-907).

Przypomnijmy, że wcześniej mówiło się o ulicy gen. Arkuszyńskiego w Pabianicach (czytaj tutaj). W Ksawerowie, gdzie mieszkał generał, nie udało się przeforsować jego ulicy. Powód: za trudne nazwisko (czytaj tutaj).


SPRAW SOBIE T-SHIRT Z TRAMWAJEM “41”
Tagi: