KOMUNIKACJA

MZK kupił w Szwecji autobusy po pasażerach samolotów

Nabytki mają fotele lotnicze, schody i półki na bagaże. To zakup interwencyjny wobec kurczącej się liczby sprawnych pojazdów. Wkrótce wyruszą na trasy.

Miejski Zakład Komunikacyjny wzbogacił się o dwa niskowejściowe, używane autobusy marki Solaris Urbino 12 LE. Pojazdy znacznie różnią się od innych wozów popularnej w całej Europie podpoznańskiej marki, które kursują na pabianickich ulicach od 2008 roku.

„Nastolatki” z autokomisu

Najważniejszą różnicą jest układ drzwi 1-2-1 oraz niskowejściowa konstrukcja, która owocuje istnieniem schodów w tylnej części autobusu. Solarisy mają 12 lat i posiadają układ klimatyzacji całej przestrzeni pasażerskiej.

Zastosowane okna są pełne i nie ma możliwości ich otwarcia, co w przypadku awarii klimatyzacji może być uciążliwe szczególnie latem. Z pewnością pasażerowie docenią miękkie, czerwone, obszerne fotele. Wadą takich siedzisk jest konieczność zwrócenia większej uwagi na codzienne utrzymanie ich w czystości.

Autobusy przyjechały do nas zza granicy. Miejski Zakład Komunikacyjny zakupił je z własnych środków za pośrednictwem autokomisu.

Powiew Skandynawii

Solarisy te służyły wcześniej w transporcie pasażerów wokół jednego z portów lotniczych w Szwecji, stąd względnie niski współczynnik zużycia i fakt zainstalowania półek na bagaże we wnętrzu.

Pojazdy przemalowano w niebiesko-żółte barwy zakładowe, wyposażono w elektroniczne tablice systemu informacji pasażerskiej i przerejestrowano. Można się spodziewać, że nowe nabytki wyruszą na trasy na dniach.

Spytaliśmy MZK o cenę pojazdów – czekamy na odpowiedź.

***

Przypomnijmy: Po Pabianicach kursuje czternaście Solarisów Urbino 12 – dziewięć sztuk przyjechało do nas w 2008 roku, pięć natomiast w 2010. Poza nowoczesnymi, niskopodłogowymi Solarisami po mieście wciąż jeździ osiem zużytych MAN-ów NL222 z 1996 roku, cztery MAN-y A21 z 2003 roku i jeden mały Jelcz M081MB „Vero” (2006).

Poza autobusami na flotę miejskiego przewoźnika składają się ponadto osobowy Renault Kangoo, dostawczy Opel Vivaro i techniczny Ikarus 260/A. Starzejąca się flota autobusowa wymusi w przyszłości szerszą wymianę taboru.


SPRAW SOBIE T-SHIRT Z TRAMWAJEM “41”
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *