PORADNIK

Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy pistolet do malowania samochodu?

Prowadząc warsztat, w którym oferujemy usługę lakierowania samochodu, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Wówczas kluczowy jest dobór odpowiedniego pistoletu do malowania, którym będziemy realizować nasza zlecenia. Na pewno przy wyborze zależy nam na tym, aby dobrze się nam malowało lakier, gdy będziemy go używać. Pistolet lakierniczy powinien również sprawiać, że cała powierzchnia auta będzie dobrze pokryta odpowiednią powłoką.
Dlaczego warto kupić profesjonalne pistolety lakiernicze?

Dzięki używaniu pistoletów malarskich do lakieru oszczędzamy mnóstwo czasu, ponieważ mając je o wiele szybciej pomalujemy daną powierzchnię. Jest to zdecydowanie szybsza opcja niż gdybyśmy to robili tradycyjnymi metodami malowania. Ten rodzaj systemu natryskowego idealnie sprawdzi się, gdy będziemy chcieli malować większą powierzchnię. Pistolety do lakierowania spełnią swoją rolę, kiedy będziemy mieli do pokrycia powierzchnię, które są bardziej chropowate oraz sprawdzą się one dobrze w przypadku, gdy będzie malowana karoseria samochodowa. Ten sposób natryskiwania farb ma sporo zalet. Przede wszystkim tak nałożona farba na powierzchnię sprawia, że jest ona lepiej chroniona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również używając pistoletów do malowania można pracować o wiele bardziej wydajnie. Dzięki temu nie bolą nas mięśnie od ciągłego ruchu, a narzędzie, którym pracujemy jest bardzo łatwe do czyszczenia. Powierzchnia wykonana przy pomocy tego urządzenia jest gładka i jednolita, a także nie widać na nich żadnych smug.
Na jakie aspekty zwrócić uwagę, gdy wybieramy pistolety do malowania?
Najpierw trzeba dokładnie zastanowić się do czego pistolety lakiernicze mają nam służyć. W przypadku, gdy rzadko będziemy korzystać z tego rodzaju sprzętu, lepszym wyborem będzie zakup tańszych modeli pistoletów. W momencie, kiedy jednak oczekujemy wysokiego efektu swojej pracy, warto spojrzeć na pistolet do lakierowania, który będzie wykonany z wyższej jakości materiałów, ale też będzie posiadał dodatkowe funkcje. Wtedy będziemy bardziej zadowoleni z efektów malowania. Również należy przemyśleć jakiej wielkości powierzchnie chcemy nim malować. W przypadku, gdy często będą to mniejsze powierzchnie to dobrym pomysłem jest kupienie pistoletu, który będzie miał zbiornik do 500 mml. Jego minusem jest to, że dość często będziemy musieli przerywać pracę, aby uzupełnić brakującą farbę. Kiedy jednak będziemy mieli do pomalowanie bardzo duże powierzchnie to lepszym pomysłem jest nabycie tego rodzaju urządzenia z dodatkowym oddzielnym zbiornikiem. W takim przypadku znajduje się on na ziemi, a farba jest dostarczana przy pomocy specjalnego wężyka do pistoletu do lakierowania. Dużym plusem tego rodzaju jest to, że w czasie pracy nie obciążamy swoich rąk trzymaniem w górze zbiornika z farbą.

O jakich zasadach warto pamiętać podczas lakierowania?

Kiedy kupiliśmy już najlepszy pistolet, należy pamiętać o przestrzeganiu niektórych zasad w czasie pracy z tego typu narzędziem. Lepiej malować lakier w pomieszczeniach, które są dobrze wentylowane, ale w wielu przypadkach konieczne jest również założenie maski, gdy wykonujemy tę czynność, ponieważ związki znajdujące się w farbie nie są korzystne dla naszego zdrowia. Powinniśmy również sprawdzić na jakiejś innej powierzchni czy pistolet do malowania samochodu dobrze działa, zamiast od razu go kierować na auto. W momencie, gdy chcemy uzyskać dobry efekt naszej pracy to należy sprawdzić, czy farba jest dobrze wymieszana oraz sprawdzić, czy mamy odpowiedni podkład, aby uzyskać oczekiwany kolor bez żadnych prześwitów. Pistolet malarski należy trzymać najlepiej w odległości 15 cm do 35 cm od powierzchni, ponieważ wtedy nie dodamy za dużo farby w dane miejsce, które malujemy. Lepszym pomysłem jest wykonywanie tego typu pracy w warunkach, gdy nie świeci zbyt mocne słońce.

 

(tekst partnerski)