KOMUNIKACJA

Na miejskim rowerze powitamy zimę, bo będzie całoroczny

W listopadzie pabianiczanie skorzystają z roweru publicznego. Ale nie jest to wynalazek dla otyłych i bardzo wysokich.

Trwa montaż stacji roweru publicznego w naszym mieście. Można oglądać już totemy z informacjami o systemie.

– Projekt jest całoroczny, więc stacje i rowery służyć będą mieszkańcom przez okrągłe 12 miesięcy. Pabianiczanie pojadą rowerem publicznym w listopadzie – powiedział dziś w Pabianicach marszałek Witold Stępień.

Jak podkreśla Marek Pogorzelski, rzecznik wykonawcy projektu firmy Next Bike, zimowy rower zadebiutuje właśnie w Łódzkiem.

Jakie, dla kogo, jak ruszyć?

Rowery IV generacji będą w kolorze srebrno-szarym, wyposażone w terminal służący do jego wypożyczenia, aktywny GPS, elektrozamek oraz umieszczony z przodu koszyk na niewielki bagaż. Rower będzie dla osób o wzroście od 150 do 195 cm. Waga rowerzysty nie może przekraczać 120 kg, a jego bagaż 5 kg.

Wypożyczenie będzie możliwe za pomocą mobilnej aplikacji Rowerowe Łódzkie, przez przyłożenie do terminalu karty bezstykowej, którą klient podczas rejestracji dołączy do swojego konta oraz przez kontakt telefoniczny do Centrum Kontaktu Rowerowe Łódzkie (szczegółowe instrukcje znajdują się na totemach).

Opłaty i kary

• opłata inicjalna to 20 zł (dokonywana przy rejestracji konta)
• minimalna kwota uprawniająca do wypożyczenia roweru – 10 zł (jeśli z konta “zejdzie” więcej niż 10 złotych, trzeba będzie je doładować)
• pierwsze 20 minut jazdy rowerem będzie bezpłatne. Godzina jazdy w Pabianicach kosztować ma 1 zł, druga 3 zł, a kolejne 5 zł
• pozostawienie roweru poza stacją – 5 zł
• pozostawienie roweru poza strefą funkcjonowania roweru – 200 zł
• opłata za przekroczenie 12-godzinnego czasu wypożyczenia – 200 zł
• kradzież, utrata bądź zniszczenie roweru – 2200 zł.

Pabianicki rower publiczny to część wojewódzkiego projektu “Rowerowe Łódzkie” realizowanego przez Urząd Marszałkowski. To pierwsza w Polsce inicjatywa zakładająca połączenie roweru z pociągiem.

– Chodzi o to, by z różnych punktów w mieście można było swobodnie dojechać na dworzec, tam zostawić rower, wsiąść do pociągu, a następnie przesiąść się znów na jednoślad – tłumaczy marszałek Witold Stępień.

W Pabianicach będzie 14 stacji na 122 rowery:

• 5 stacji na 10 rowerów: Dworzec PKP, św. Jana/Partyzancka, Kilińskiego/Zamkowa, Grota Roweckiego/Nawrockiego, Moniuszki/Śniadeckiego,

• 9 stacji na 8 rowerów: JPII/szpital, Wyszyńskiego/Moniuszki, Zamkowa/Zielona, Roweckiego/hala sportowa, Jankego/Nawrockiego, 20 Stycznia/kościół, Stary Rynek, Warszawska/Nawrockiego, Warszawska/Duży Skręt.

TUTAJ pobierzesz mapkę.

W Łódzkiem niebawem ruszy 125 wypożyczalni wyposażonych w 1002 rowery w 10 miastach (Łódź, Koluszki, Kutno, Łask, Łowicz, Pabianice, Sieradz, Skierniewice, Zduńska Wola, Zgierz).

Historia

Nasz portal pabianice.tv w lutym 2017 roku jako pierwszy poinformował o projekcie i rozpoczętych rozmowach z samorządami (CZYTAJ TUTAJ).

Oto nasze pozostałe teksty na temat roweru publicznego:

Kiedy rower publiczny?
Pabianice w projekcie Rowerowe Łódzkie
Rower publiczny już w wakacje
Na dwóch kółkach po regionie
Coraz bliżej roweru publicznego
Rower publiczny droższy i spóźniony
Rowerem publicznym pojedziemy do lokali wyborczych