FAKTY

Najszybsi już rozliczyli się z fiskusem

Coraz więcej podatników dostarcza zeznania PIT przez Internet.  W tej „operacji” pomagają też pracownicy Urzędu Skarbowego.

Do US w Pabianicach w styczniu wpłynęło 2843 zeznań PIT. Z tego 1246 dokumentów drogą elektroniczną. Urząd zachęca do składania e-deklaracji – można to zrobić korzystając ze strony ministerstwa finansów.

Elektroniczna forma składania deklaracji jest prosta, wygodna i bezkosztowa. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Złożenie zeznania elektronicznie i wskazanie aktualnego rachunku bankowego gwarantuje także najszybszy zwrot nadpłaty.

– W Centrum Obsługi przygotowaliśmy specjalne stanowisko, gdzie można samodzielnie lub z pomocą pracownika urzędu przesłać zeznanie drogą elektroniczną – informuje Anna Gręda, p.o. naczelnika pabianickiej „skarbówki”.

Łączna suma zwrotów zadeklarowanych w złożonych za zeszły rok zeznaniach wynosi 620.061 zł (zadeklarowanych wpłat 769.797 zł). Kwota zwróconych dotychczas nadpłat to 292.038 zł. Największa kwota pojedynczego zwrotu wynosi 18.466 zł. Tegoroczna akcja PIT potrwa do 2 maja, gdyż 30 kwietnia i 1 maja są dniami wolnymi od pracy.

Przy okazji rozliczeń można przekazać 1% podatku lokalnym organizacjom pozarządowym. W Pabianicach działa aktualnie osiem organizacji pożytku publicznego i trzynaście jednostek terenowych reprezentujących stowarzyszenia lub fundacje, które mają takie uprawnienia. Na oddaniu 1% podatnik nie traci – przekazuje pieniądze, które w innym wypadku trafiłyby do Skarbu Państwa.
TUTAJ znajdziecie wykaz lokalnych organizacji, które można wesprzeć wraz z instrukcją jak to zrobić.

(Fot. jum.)