FAKTY

Największy smog jest w Ksawerowie [RAPORT]

W pierwszej dwudziestce najbardziej zanieczyszczonych miast nie ma Pabianic, ale drugie miejsce  zajmuje pobliski Ksawerów. W skali całej Europy ta miejscowość jest w niechlubnym rankingu na 11 miejscu.

Według nowego raportu szwajcarskiej platformy monitoringu powietrza IQAir wśród 100 najgorszych miast pod względem jakości powietrza na kontynencie aż 29 znajduje się w Polsce, a 24 we Włoszech. Taką informację podał wczoraj portal 300gospodarka.pl

Jak czytamy, IQAir zebrał dane na temat toksycznych drobnych cząstek stałych (PM2,5 lub cząstek stałych < 2,5 µm, których średnica jest mniejsza niż 2,5 mikrometra). Ich szkodliwy wpływ na zdrowie jest szczególnie poważny, bo mogą być wdychane głęboko do płuc i powodować problemy z oddychaniem.

Spośród polskich miejscowości umieszczonych w rankingu najwyższą pozycję pod względem średniego zanieczyszczenia powietrza w 2019 roku zajęły Goczałkowice-Zdrój (ta niewielka miejscowość na górnym Śląsku została sklasyfikowane na 9. miejscu w Europie; stężenie pyłów PM2,5  w 2019 roku  średnio 29,6 µg/m³). Na drugiej pozycji w Polsce znalazł się Ksawerów (28,7 µg/m³; 11. miejsce w Europie). Niechlubny ranking z miejscowości położonych w naszym województwie z pozycją nr 3 zamyka Zgierz (27 µg/m³; 15. miejsce w Europie).

Dziennikarze 300gospodarka.pl podkreślili, że dużą grupę wśród wszystkich polskich miejscowości sklasyfikowanych w rankingu stanowią miejscowości małe i średnie, gdzie szczególnie dużym problemem jest tzw. niska emisja pochodząca z domowych instalacji ciepłowniczych. Najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie jest Lukavac w Bośni i Hercegowinie, który liczy niespełna 13 tys. mieszkańców.

Polska zajęła w rankingu IQAir miejsce 10. – jeśli chodzi o najwyższe średnie zanieczyszczenie w całych państwach (18,7 µg/m³). Na gorszych pozycjach znalazły się m.in. cztery państwa członkowskie Unii Europejskiej – Chorwacja (9. miejsce), Cypr (8. miejsce), Grecja (6. miejsce) i Bułgaria (3. miejsce).

Tagi: