ROZRYWKA

Nasz poeta i pisarz z kolejną nominacją

Łukasz Barys został nominowany do Odkryć Empiku 2021. Za “Kości, które nosisz w kieszeni” ma także szansę na Paszport Polityki.

Popularna sieć księgarń ogłosiła dziś nominacje. W Odkryciach Empiku (kategoria Literatura) znalazło się nazwisko Łukasza Barysa.

Pabianiczanin ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, studiuje prawo. Choć ma raptem 25-lat, jest laureatem wielu konkursów poetyckich. m.in.: Grand Prix konkursu im. Reinera Marii Rilkego oraz V Ogólnopolskiego Poetyckiego Konkursu Chopinowskiego „Hymn zachwytu” organizowanego przez Instytut Literatury (I miejsce za wiersz Fryderyk: słuchanie świata). Publikował w „Toposie”, „Autografie”, „Tlenie literackim”, „Wizjach”, „Nowym Napisie Co Tydzień” oraz w antologiach konkursowych.

To również autor książki poetyckiej Wysokie słońce (Łódź/Kraków 2020), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu „Złoty Środek Poezji”, laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu Krajobrazy słowa (I nagroda w 2019 i nagroda główna w 2020) oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem. Publikował opowiadania w „Wizjach”.

O Łukaszu pisaliśmy w sierpniu z okazji wydania zauważonej przez literaturoznawców powieści “Kości, które nosisz w kieszeni”.  W opisie nominacji tygodnika “Polityka” czytamy m.in.: “Barys portretuje Pabianice od strony kości. Tę historię opowiada Ula, córka kasjerki w Biedronce. Ma dwoje rodzeństwa i babkę, która od zawsze umiera. Każdy rozdział to osobna opowieść, w której biorą udział pabianickie motywy i postaci: Dora Diamant od Kafki, rzeka Pabianka, Tereska z filmu „Cześć Tereska”, domy pożydowskie, zmarli z cmentarza oraz sama bieda. I są to opowieści śmieszno-straszne, smutno-komiczne, zadziorne językowo”.

Wszystkie nominacje Empiku TUTAJ. Gala odbędzie się 15 lutego. Wcześniej, 18 stycznia, okaże się, czy Łukasz zdobędzie Paszport Polityki (Więcej TUTAJ)

(Fot. FB/ Łukasz Barys)