FAKTY

Nie chcą drugiej zmiany w szkołach

Rodzice chcą wiedzieć więcej na temat wdrażania reformy oświaty w Pabianicach.

Radni przegłosowali uchwałę związaną z reformą oświaty. Prezydent poinformował też o planach, ale to nie zadowoliło rodziców.

Tata sześciolatka napisał np.: – Niepokoję się o zmiany w szkołach. Mam dziecko, które pójdzie do szkoły od września. Czy jest prawdą, że nauka w SP14 będzie trwała do godz. 20? Choć dotyczy to chyba klas późniejszych, uważam że jest to chore. Proszę o wyjaśnienie sprawy u źródła. Babcia innego dziecka pamięta szkołę z czasów PRL: – Był wtedy wyż demograficzny, tyle szkół, co ma być znów teraz i nie było drugiej zmiany.

Zadaliśmy kilka pytań Anecie Klimek, rzeczniczce prezydenta Grzegorza Mackiewicza.

pabianice.tv: Do której godziny będą uczyły się dzieci w planowanym w SP14 i SP3 systemie dwuzmianowym? W ilu jeszcze szkołach będą dwie zmiany i do której godziny potrwa nauka? Których klas będzie dotyczyła dwuzmianowość?

Aneta Klimek: – Dopóki dyrektorzy szkół nie zrobią arkusza organizacyjnego i nie ułożą planu lekcji, znając liczbę oddziałów w szkole, nie można podać takiej godziny. Zależne to jest m.in. od decyzji rodziców o przeniesieniu klas do innej szkoły. Staramy się, żeby we wszystkich szkołach nauka odbywała się na jedną zmianę.

Prezydent mówił na sesji, że daje rodzicom wybór. Na czym dokładnie polega?

– Rodzice zdecydują, czy dzieci zostaną w obecnej szkole, licząc się z ryzykiem dwuzmianowości, czy przechodzą do szkoły podstawowej na bazie gimnazjum z gwarancją nauki na jedną zmianę.

Ilu nauczycieli straci pracę?

– Dopóki nie będą znane informacje z arkuszy organizacyjnych szkół, nie można odpowiedzieć na to pytanie. Dyrektor przygotowuje arkusz organizacji szkoły, w którym musi uwzględnić decyzję rodziców co do nauki dzieci i decyzje kadrowe. Zgodnie z przepisami nastąpi to do końca maja. 

Czy i jakie pomysły ma prezydent na sprawne przeprowadzenie reformy oświaty?

– Zostały one przedstawione przez prezydenta na konferencji prasowej w styczniu, którą relacjonowała m.in. redakcja PabiaNICE oraz na ostatniej sesji RM przy prezentacji projektu uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.


3 komentarze do “Nie chcą drugiej zmiany w szkołach

  1. Pamiętajcie kto stoi za rozwaleniem systemu oświaty w Polsce. To PiS i jego funkcjonariusze typu senator Łuczak głosujący za tą fatalną ustawą.

  2. Pretensje należy mieć tylko i wyłącznie do rządu i parlamentu. To PiS uraczył samorządy i Polaków tym problemem, który tak naprawdę dopiero się zaczyna. Będziemy o tym pamiętać przy najbliższych wyborach panie Łuczak, panie Ciebiada.

    1. Tomaszku a wiesz co to niż demograficzny ? Wiesz o tym, że czy to przez reformę czy to przez ten niż demograficzny w Pabianicach i tak musiało dojść do zmian w szkołach ?

Comments are closed.