FAKTY

Nie ruszą jajek w Wielkanoc

Nie dla nich pachnąca szyneczka czy pasztet z królika, a zjedzenie jajek byłoby herezją. Weganie w święta ściśle trzymają się swoich zasad.

Kuba Nowak z Pabianic ze swoją żoną mieszka obecnie w Warszawie. Datę przejścia na wegetarianizm pamięta bardzo dokładnie. Był 11 listopada 2001 roku, Święto Niepodległości. Początkowo rodzina myślała, że to fanaberia, a Kuba wkrótce z apetytem spałaszuje schabowego. Stało się inaczej. Wegetarianizm ewoluował w weganizm, co oznacza, że pabianiczanin trzyma się z daleka nie tylko od mięsa, ale od wszelkich produktów odzwierzęcych, czyli mleka, sera czy jajek.

Jajek zabraknie także w koszyku ze święconką. Będzie chleb, chrzan, sól, pieprz i owoce. – Nikt nie zwróci uwagi na to, że koszyczek małżonki odstaje od reszty. Ludzie skupieni są na tym, by po święceniu w porę „upolować” swój koszyczek – mówi Kuba.

Jak będą wyglądały święta u Nowaków? Szarlotka wegańska, parówki sojowe, kotlety jaglane i ziemniaki pod każdą postacią to tylko niektóre ze świątecznych przysmaków.

Sztuka zastępowania jajek, czyli “oko Saurona”

Magdalena Jutrzenka wraz z partnerem w Poznaniu prowadzi wegański dom. Choć dania wegańskie muszą być wolne od mięsa i produktów odzwierzęcych, na wielkanocnym stole pani Magdy nie będzie smutno. Na swoim blogu hello-morning.com napisała: „Jak dobrze wiecie, w mojej kuchni nie znajdziecie jaj. Czy oznacza to biedę na świątecznym stole? Bynajmniej. Wegańskie wielkanocne śniadanie pełne jest smakowitych przekąsek i potraw. Nie staram się na siłę podrabiać jajecznych smaków, więc poza pastą bezjajeczną, tofucznicą, cieciornicą czy majonezem z solą Kala Namak nie znajdziecie nic, co pozoruje smakiem czy wyglądem jaja”.

8 sposobów na wegańską Wielkanoc proponuje biegacz ze Śremu Przemysław Ignaszewski, który jeszcze nie tak dawno ważył 135 kg. „Dokładnie za tydzień będziemy stać przy garach i mieszać na dwie ręce w tym, co będzie nas cieszyć przy świątecznym stole. Dla tych, którzy nie mają czasu, by przebijać się przez internetową pajęczynę w poszukiwaniu inspiracji, przygotuję krótką ściągę wielkanocną” – czytamy na blogu vegenerat-biegowy.blogspot.com

Znajdziemy tu m.in. przepis na majonez z kalafiora, wegańską kiełbasę pomidorowo-paprykową, mocno wędzony pasztet z kaszą jaglaną, kiszoną kapustą i grzybami, pastę bez jaj i jaglany pasztet z „jajem”. Ostatnie kulinarne cudo imituje prawdziwy pasztet z widocznym w przekroju „jajkiem”. Kucharz tak pisze o swoim wynalazku: „W poszukiwaniu nowych smaków oraz klimatu świątecznego, moje poczynania zaprowadziły mnie do »oka Saurona«, jak to niektórzy określają. Chęć stworzenia czegoś przełożyła się na produkt, który Wielkanocą zajeżdża z daleka. Bardzo ciekawa propozycja dla osób, które lubią troszkę pokombinować w kuchni i zaskoczyć gości przy stole”.

Na stronie puszka.pl znajdziemy 4909 wegańskich przepisów. Cały rozdział poświęcono tu sztuce zastępowania jajek.