FAKTY

“Nie zasłaniaj mi słońca” – problemy artystów na płótnie

Od 17 listopada do 3 grudnia w Łódzkim Domu Kultury będzie można oglądać wystawę malarską pabianiczanki Barbary Majkowskiej* oraz łodzianek: Uli Jędrzejczak i Aleksandry Wawrzynkiewicz. Wystawa nosi tytuł „Nie zasłaniaj mi słońca”.

„Choć zróżnicowana w tematyce, odsyła widza do podstawowych problemów z jakimi muszą się zmierzyć artyści. To przede wszystkim pytanie o formę, źródło piękna i inspirację w twórczości. »Nie zasłaniaj mi słońca« nawiązuje do przeszkód, z jakim spotykają się malarze: od tych najbardziej prozaicznych, jak warunki pracy, po te najtrudniejsze do pokonania, jak znalezienie sensu sztuki samej w sobie” – czytamy na stronie wydarzenia.

*Barbara Majkowska to studentka IV roku grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Oprócz malarstwa, zajmuje się designem, wklęsłodrukiem i komiksem. Na płótnie szuka niestandardowych form ukazywania postaci; głównym tematem jej prac jest autoportret. Równolegle studiuje Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Wydziale Filologicznym UŁ.
– W malowaniu autoportretów najtrudniej się przełamać, by zacząć widzieć własną twarz jako obiekt, taki sam jak każdy inny temat malarski, na który oddziałuje światło, kolory otoczenia i optyka, jednocześnie starając się nie wyprać jej z emocji. Maluję siebie, bo nikogo innego nie znam tak dobrze – mówi młoda artystka.

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 listopada w Galerii Starej Łódzkiego Domu Kultury (ul. Traugutta 18).