FAKTY

Niebawem szczepienia przeciwko COVID-19. Jak zostanie zorganizowana akcja?

Już wkrótce ma być dostępna w Polsce szczepionka przeciwdziałająca zakażeniu koronawirusem.

Premier Mateusz Morawiecki  powiedział dziś w Łodzi:  – Tym, co daje nam nadzieję na zakończenie walki z wirusem, jest szczepionka. Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami takimi jak Pfizer BioNtech, AstraZeneca czy Johnson&Johnson. Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony KE. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień.

Koszt zakupu szczepionki przeciwko COVID-19 to od 5 do 10 mld zł. Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe.

Wiemy już o jednodawkowych, ale będą wchodzić później. Szczepionka odcina możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w najlepszy sposób – zaznaczył premier.

Proces szczepień ma być zorganizowany w sposób prosty: rejestracja online (ale możliwość też tradycyjnie); zgłoszenie do punktu szczepień; sam moment szczepienia; obserwacja; powtórzenie po 21 dniach.

W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną: pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL, osoby w wieku 60+, służby pracujące przy COVID-19.

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą realizowane w:
– placówkach POZ
– innych stacjonarnych placówkach medycznych
– mobilnych zespołach szczepiących
– centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych

Czy pabianiccy pacjenci rozmawiają z lekarzami na temat szczepionek, a ci służą ich konkretną radą?

Zapytaliśmy o to jednego z naszych medyków. Oto co usłyszeliśmy:

“Zainteresowanie pacjentów póki co jest bliskie zeru.  Warto jednocześnie zwrócić uwagę na fakt, że nie ma ogłoszonych badań naukowych w czasopismach naukowych. Nie znamy więc skuteczności ani ewentualnych działań niepożądanych. Brakuje też  jakichkolwiek wytycznych z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Jestem zwolennikiem szczepień, ale nie mogę się wypowiadać na temat czegoś, czego jeszcze nie ma”